Takip Et

Makale

Piyasaların görevden almaya tepkisi: TL yüzde 2 değer kaybetti

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile görevden alınmasının ardından Türk lirası, piyasaların açıldığı ilk günde haftaya ortalama yüzde 2 üzerinde değer kaybederek başladı

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın Cumhurbaşkanlığı tarafından çıkarılan kararname ile görevden alınmasına piyasalar sert tepki verdi. Haftaya keskin kayıplarla başlayan TL yüzde 2’lik değer kaybı yaşadı.

Cuma günü 5.6345’ten kapanan dolar/TL gece 5.8245 ile 25 Haziran’dan bu yana en yüksek seviyeye yükseldikten sonra bu sabah 5.75’in üzerinde işlem görüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan haftasonunda Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya’yı görevden alırken, basında yer alan haberlere göre defalarca faiz indirmesi gerektiğini söylediklerini ancak kendisinin gereğini yapmadığını ifade etti.

Murat Uysal’ın Para politikası Kurulu’ndaki (PPK) para politikasında gevşeme yanlısı üyelerden biri olduğu belirtiliyor.

Erdoğan’ın düşük faiz konusundaki görüşlerine Çetinkaya’dan daha yakın olduğunu belirttiler.

Dünya gazetesine konuşan Işık Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Yusuf Kavak, TCMB’nin bağımsızlığına ilişkin endişelerin kurda yükselişe neden olduğunu söyleyerek, “25 Temmuz’daki PPK toplantısını 100 baz puan faiz indirimi ile nötr bir şekilde atlatmayı beklerken, Erdoğan’ın son açıklamalarının ardından piyasada biraz daha sert faiz indirimi olabileceği beklentisi hakim olmaya başladı. Şu an bakıldığında dış piyasalar daha fazla indirim olabileceği beklentisini fiyatlıyor. Bunu da kurun Cuma günkü kapanışın hala çok üzerinde olmasından alıyoruz. Diğer taraftan bu hafta S-400’lerin teslim edilmesi bekleniyor. TCMB beklentisinin yanı sıra bir de ABD’den yaptırım gündeme gelirse dolar/TL 6 seviyesi ve üzerine hareket edebilir” dedi.

Piyasaların sert yükselmesi ile sonucunda açıklama yapan Uysal’dan durumu yatıştıracak açıklama gelmesi ve sıkı para politikasının devam edebileceği sinyallerinin görülmesi, S-400 konusunda da yaptırım gelmeyeceği beklentilerinin devam etmesi halinde kurun tekrar 5.60 seviyelerine çekilebileceğini belirten Kavak, “Ancak böyle bir hareket şu an için sürpriz görünüyor, geçen haftaki iyimserliğe karşın TL bu hafta negatif tarafta” dedi. 

Günün Haberleri

Makale konulu diğer haberler