Takip Et

Emek

Petrol-İş: Gasp edilen haklarımızı geri alacağız

TÜPRAŞ’ta Yüksek Hakem Kurumu’nun işverenden yana kararıyla haklarının gasp edildiğini belirten Petrol-İş Sendikası Batman Şube Başkanı Şehmus Kaygusuz, “Mücadele ederek direneceğiz ve haklarımızı geri alacağız”

Koç Holding’e bağlı TÜPRAŞ’ta, Türkiye Kimya Petrol Lastik ve Plastik Sanayi İşverenleri Sendikası (KİPLAS) ile Petrol-İş Sendikası arasında 4 bin 300 kişiyi kapsayan ve uyuşmazlıkla sonuçlanan Toplu İş Sözleşmesi (TİS) süreci, Yüksek Hakem Kurulu (YHK) tarafından 1 Temmuz’da karara bağlandı. 18 Ocak’ta başlayan görüşmelerde yapılan 16 oturumda 80 maddeden 70’inde anlaşma sağlanırken, YHK, işveren lehine karar verdi. İşçilerin 40 yıllık mücadelesine yönelik YHK’nin işveren tarafında durduğunu belirten Petrol-İş Sendikası Batman Şube Başkanı Şehmus Kaygusuz, haklarını alabilmek için mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi. 

‘Haklarımız gasp edildi’

Altı ay boyunca TİS müzakerelerinin dışında bir mücadelenin öne çıktığına dikkat çeken Kaygusuz, 40 yıllık Petrol-İş üyesi işçilerinin mücadele deneyimleriyle hareket ettiklerini vurguladı. Kaygusuz, “6 ay boyunca geçmişten gelen hakları elimizden almak isteyenlere karşı direndik. Son ana kadar da mücadeleden geri durmadık fakat YHK eli ile haklarımız gasp edildi” dedi. 

‘Sermayeden yana tavır aldı’

Haklarının gasp edilmesine karşı yeniden bir mücadele yöntemi belirleyeceklerini vurgulayan Kaygusuz, “Kazanımlarımız gasp edildi. Ama biz yerimizde oturmayacağız, nasıl ki dün direndiysek yarın da direneceğiz. 3 yıl boyunca Koç, TÜPRAŞ ve YHK gündem de tutarak haklarımız için mücadeleyi sürdüreceğiz. Haklarımızı gasp ederek bizi huzursuz edenler, o koltuklarda huzurlu olamayacak. YHK’nin nasıl kurulduğunu hepimiz biliyoruz. Tarafsız olması gereken kurum taraflı davranarak sermayeden yana tavır aldı. Biz hiçbir zaman bizim tarafımızda olsun demedik. Tarafsız yaklaşsın istedik ama öyle olmadı” dedi. 

‘Direneceğiz’

TÜPRAŞ işçisinin altı aylık direnişinin önemine dikkat çeken Kaygusuz, “TÜPRAŞ işçisinin uzun süredir sürdürdüğü bu mücadele, sadece onun olmaktan çıktı. Türkiye işçi sınıfının ve sendikal hareketinin bir parçası haline geldi. Verilecek en ufak bir taviz sınıf mücadelesine zarar verecekti. Belki elimizden bazı haklar gasp edilmiş olabilir ama 4 bin 300 TÜPRAŞ işçisi, mücadele edip yeniden o hakları alacaktır. Ama bizim bundan sonra da vereceğimiz taviz sendikal mücadeleye zarar verecektir. Biz kapalı kapılar ardından işçiyi satmadık, TÜPRAŞ işçisi de sendikası ile birlikte hareket etti. Haklarımız gasp edilse de bizim kazandığımız en önemli şey birliğimiz oldu” diye konuştu.

‘Haklarımızı geri alacağız’

Üç yıla yayılacak bir sürecin başlandığını da belirten Kaygusuz, “Netiz, biriz mücadele ederek direneceğiz ve haklarımızı geri alacağız. Bizim kazancımız yasağa rağmen direndik, teslim olmadık, bu işçi sınıfı için kazançtır” dedi.  

Toplantıda kararlaştırılacak

Kaygusuz, TÜPRAŞ işçilerinin bulunduğu kentlerdeki şubeleri ve sendika genel merkezinin yapacağı toplantı ile bundan sonra düzenleyecekleri eylem ve etkinlikleri kararlaştıracaklarını söyledi. 

Günün Haberleri

Emek konulu diğer haberler