Takip Et

Emek

PETLAS’ta işten atılan 47 işçi imza kampanyası başlattı

Kırşehir PETLAS/AKO Fabrikası’nda, 47 işçi Nakliyat-İş Sendikası’na üye oldukları gerekçesiyle işten atıldı. 47 işçi işe geri dönmek için imza kampanyası başlattı

Olayneyseo.com’dan Hüreyra Oflaz’ın haberine göre,  Kırşehir’de bulunan PETLAS Taşımacılık ve Lojistiğini yapan 400 işçinin çalıştığı Abdulkadir Özcan Otomotiv Lastik Sanayi ve Ticaret A.Ş. fabrikasında çalışan 47 işçi, DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Sendikası’na üye oldukları gerekçesiyle işten çıkartılmış, Sendika üyeleri ve işten atılan işçiler Salı günü fabrika önünde PETLAS’ta yapılan sendika düşmanlığını protesto etmişti.

İmza kampanyası başlatıldı

PETLAS fabrikasından işten atılan 47 işçi Kırşehir Merkezde işe dönüş için imza kampanyası başlattı. İş Bankası yanında açılan stantta imza kampanyasının 1 hafta süreceği ve her gün 14.00-19.00 saatleri arasında açık olacağı bildirildi.

Yapılan açıklamada; PETLAS İşletmesi bünyesinde faaliyet gösteren AKO (Abdulkadir Özcan Otomotiv Lastik San. Ve Tic. A.Ş.) işyerinde çalışan işçiler olarak Anayasal Hakkımızı kullanarak DİSK/Nakliyat-İş Sendikasına üye olduk. Sendikamız 12.07.2019 tarihinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına 6356 Sayılı yasaya göre yetki başvurusu yapmıştır.

Bizler daha insanca yaşayabilecek bir ücret ve insan onuruna yaraşır çalışma koşulları istiyoruz. PETLAS’ın Kırşehir bölgemiz ve ülkemiz için önemli bir işletme olduğunu biliyoruz. Ancak bizlere bu şirkette üretilen “Lastik” kadar değer verilmediğini halkımızın bilmesini istiyoruz.

Sendikaya üye olduğumuzdan haberdar olan işveren sendika üyesi biz işçileri istifaya zorlamış, e-devlet şifrelerimizi isteyerek baskı yapmıştır. Bu baskılarla ilgili Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur.

Sendikadan istifa etmeyen 47 sendika üyesi işçi kanunsuz şekilde işten çıkartılmıştır. Anayasal hakkımız ve işimize geri dönmek için 16 Temmuz’dan beri işyeri önünde direnişimizi sürdürmekteyiz.

Anayasal hak ve işe geri dönme, ekmek mücadelemizde sizleri bir imza ile dayanışmaya çağırıyoruz.

Günün Haberleri

Emek konulu diğer haberler