Takip Et

Güncel

Huawei’den yeni işletim sistemi: HarmonyOS

ABD’nin yaptırım kararı almasının ardından Android işletim sistemine erişimi kısıtlanan Huawei, kendi işletim sistemini tanıttı. Bu durum teknoloji tekellerinin arasında ki çekişmenin artacağı anlamına da gelmekte.

Google’ın Android lisansını askıya almasının ardından işletim sistemi çalışmalarını sürdüren Huawei, düzenlediği geliştiriciler konferansında (HDC 2019) HarmonyOS’un detaylarını paylaştı.

HarmonyOS mikrokernel tabanlı olarak tanımlanan bir işletim sistemi. Yani giyilebilir cihazlar, dizüstü bilgisayarlar, televizyonlar, tabletler ve akıllı telefonlar dahil tüm akıllı cihazların temelini oluşturacak. Ayrıca Android tabanlı birçok uygulamayı da destekleyecek.

Konferansta, HarmonyOS tabanlı akıllı televizyonların üretileceği şimdiden müjdelendi. Ancak bu telefonların 2020’den önce piyasaya çıkması beklenmiyor. Özellikle akıllı telefon tarafında kullanım oranını düşündüğümüzde, bu işletim sisteminin bilgisayar, telefon gibi teknolojik ürünler üreten hem de işletim sistemi üzerine yoğunlaşan tekeller arasında çekişmenin daha da artacağı saptaması yapılabilir.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler