Takip Et

Güncel

Patnos Hapishane’sinde 161 tutuklu açlık grevinde

Patnos L Tipi Kapalı Hapishane’sinde bulunan 161 tutuklu, Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle süresiz dönüşümsüz açlık grevi eyleminde. Eylemlerine ilişkin mesaj gönderen tutuklular, direnişin büyütülmesini istedi

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş başkanı Leyla Güven’in, Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle 8 Kasım 2018’de başlattığı ve 121’inci gününde devam eden süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemi, Federe Kürdistan Bölgesi’nin Hewler kenti, Galler, Strasburg’da yayılırken, 16 Aralık’ta hapishanelerde başlatılan eylem 1 Mart itibariyle bütün hapishanelere yayıldı. Ağrı Patnos L Tipi Kapalı Hapishane’sinde bulunan 161 tutuklu da, aynı talepte süresiz dönüşümsüz açlık grevi eyleminde. 161 tutuklu, açlık grevi eylemlerine ilişkin ortak mesaj gönderdi. 

‘Direnişimizle cevap vereceğiz’

Tutukluların göndermiş olduğu mesaj şöyle: “Leyla Güven yoldaşın başlattığı tarihi eylem 1 Mart itibariyle zindanlarda doruk noktasına ulaşmıştır. Umut, inanç, coşku, heyecan, moral ve motivasyonumuz her zamankinden daha büyük bir noktada. ‘Tecridi kıralım, faşizmi yıkalım, Kürdistan’ı özgürleştirelim’ hamlesi tarih sayfalarına yeniden yazılıyor. Tarihin bir parçası olduğumuz için çok mutluyuz. Halkımız, dostumuz ve düşmanımız iyi bilmelidir ki; teslim olmayacağız, bütün saldırılara direnişimizle cevap vereceğiz. Bizler gücümüzü Reber Apo’dan alıyoruz. Tecrit faydasızdır ve parça parça olacaktır. 

Direniş geleneği en büyük mirastır

Faşizmin ne kadar büyük olduğunun farkındayız ama yüz yıllık faşizm tarihin çöplüğünde yerini almıştır. Faşizm dönemin Kawa’sı Mazlum Doğan’ın balyozunu çoktan yemiştir. Dörtlerin eylemi ve 14 Temmuz direnişi bu direnişi derinleştirmiştir. Bu direniş geleneği bizim için en büyük mirastır. Unutmayacağız. Halkımızda unutmamalıdır. Dünyanın dört bir yanında sokaklarda, meydanlarda toplantı yürüyüş, mitinglerle bu direnişi yürütüyorlar. Çağrımız; bu direnişin büyütülmesidir. Her sokak, her meydan, her zindan Sur, Cizre, Nusaybin, Kobanê ve Efrîn olacaktır. Burada direnişten darbesi alan faşizm, bu kez ölüm darbesini alacaktır. Bu inanç ve irade ile direniyoruz. Mutlaka kazanacağız.”

161 Tutuklu açlık grevinde

Patnos L Tipi Kapalı Hapishane’sinde Ömer Kabul, Atilla Coşkun Özer ve Mehmet Bozdağ 16 Aralık 2018’de, Emre Yalçın ve Veli Cindal ise 17 Ocak’ta süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemine başladı. 1 Mart itibariyle aynı hapishanede bulunan 156 tutuklu süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemine başladı. 

156 tutuklunun isimleri şöyle: “Ali Ejder Elyakut, Adnan Öner, Emrah Bayram, Serhat Oruç, Ahmet Esen, Abdulmüttalip Tangan, Mahsum Yılmaz, Ömer Mengü, Onur Peker, Abdulkadir Irmak, Abdullah Kebude, Esat Akdağ, Enver Karakuş, Şervan Tektaş, Yakup Turgut, Ferhat Keve, Cihan Aydemir, Murat Arslanoğlu, Selim Yılmaz, Tekin Bayram, Agit Çiçek, Star Gündüz, Harun Simin, Umut Garip, Sezai Damar, Sabahattin Zeyrek, Ömer Koç, Hasan Eren, Yusuf Zeyrek, Ahmet Kılıç, Sidar Soysal, Nihat Karababa, Ergün Gündoğdu, Çekdar Ödüngit, Ahmet Demirel, Zerdeşt Sarıkaya, Xebat Kurt, Kadir Kiyağ, Ferit Hasçelik, Ertan ören, Yakup Şahin, Nevzat Turgut, Ali Ekti, Muzaffer Yılmaz, Musa Özden, Nizamettin Özden, İsmail Tayden, Nazım Kaplan, Mecit Aykut, Mehmet Acar, Halil Gürcü, Süleyman Aygün, Metin Öztürk, Mükremin Gür, Arafat Karadağ, Dağıstan Payçu, Metin Çelik, Erkan Erdemir, Bilal Babahan, Nevzat Kesik, Tahirhan Aggöz, Serkan Şancı, Engin Turak, Şükrü Akkurt, Veysel Avcı, Süleyman Çelebi, Yasin Yılmaz, Uğur Abi, Yunus Selvi, Mehmet Akçora, Vedat Kalın, Remzi Solmaz, Vefa Yılmaz, Bülent Aktaş, Mühsin Adıyaman, Nurettin Çelik, Yusuf Kan, Şemsettin Tekin, Ahmet Öztürk, Nevzat Akbulak, Abdulkadir Encü, Mehmet Sıddık Yıldırım, Eyüp Yaşar, Burhan Şık, Murat Arslan, Sena Efe, Sahim Genç, Şeyhmus Çelik, Mahmut Temtek, Reis Kaya, Abdurrahman Aşkan, Kadri Gültepe, Barış Demir, Ercan Eriş, Kemal Gür, Hüseyin Aşkan, Enver Arslan, Orhan Cengiz, Ahmet Özay, Behçet Ateş, Yunus Çakar, Çetin Kabul, Adem Yılmaz, Tanju Mergücek, Erhan Karakaya, Ercan Akboğa, Adem Er, Zülküf Kaya, Abidin İnci, Hüseyin Er, Ekrem Keklik, Faysal Atak, İbrahim Er, Yaşar Yıldırım, Salih Özer, Ekrem Kar, Cemil Akış, Mahmut Singar, Ahmet Altunay, Hakkı Oğuz, Selahattin Yıldız, Samet Erdem, Selami Üstündağ, Mustafa İmdat Tamtekin, Hüsnü Bulgan, Nevzat Sinan Mayda, Ferdi İbek, Metin Tekin, Muhammed Ezgi, Abdulcabbar Çelik, Vahyeddin Sarı, Cemil Oruç, Feddal Orak, İsmail Dülek, Devran Aslan, Mehmet Aslan, Nurullah Beker, Yakup Eryılmaz, Mehmet İnatçı, Mühsin Avcı, İbrahim Söğüt, Ahmet Yıldız, Bayram Gümüşay, Hivzullah Mutlu, Ersin Aslan, Seyithan Akdeniz, Muzaffer Güler, İlyas Tokay, Şevder Bingöl, Adem Aykuş, Refik Çelik, Mehmet Ali Caymak, Şafii Kayıhan, Zahir Baran, Saliha Cebe ve Dilan Barin.”

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler