Takip Et

Dünya

Papua Yeni Gine’de kabileler arası çatışma: 24 kişi yaşamını yitirdi

Papua Yeni Gine’de kabileler arasında çıkan çatışmada yaşanan katliamda çocukların ve hamile kadınların öldürüldüğü belirtildi.

Papua Yeni Gine’nin (PNG) Hela eyaletinde, kabileler arasında çıkan çatışmada, aralarında hamile kadın ve çocukların da bulunduğu 24 kişinin öldürüldüğü bildirildi.

AA’nın aktardığı, PNG Post-Courier’de yer alan habere göre, 6 Temmuz’dan bu yana şiddet olaylarının yaşadığı Hela eyaletindeki Munima, Peta ve Karida köylerinde toplam 24 kişi öldürüldü. Öldürülen kadınlardan 2’sinin hamile olduğuna yer verilen haberde, öldürülen çocukların 1-15 yaşlarında oldukları kaydedildi.

Kabileler arasında daha önce yaşanan kavgadan kaynaklı olduğu belirtilen cinayetlerle ilgili açıklamada bulunan PNG Başbakanı James Marape, eyalette yaşayan 400 bin kişinin güvenliğini yaklaşık 60 polisin sağlamasının mümkün olmadığını vurgulayarak, güvenliğin sağlanması için daha fazla polise ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. Marape, katliamı gerçekleştirenlerin ölüm cezasına çarptırılacaklarını kaydetti.

PNG’nin, Enga eyaletindeki Porgera altın madeni yakınlarında Kandep ve Paiela kabileleri arasında Kasım 2018’de patlak veren şiddet olaylarında 10 kişi hayatını kaybetmişti

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler