Takip Et

Güncel

Özgür Gündem davası ertelendi

KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesindeki yazıları nedeniyle ve gazeteyle dayanışmak için başlatılan Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği kampanyasına katıldıkları gerekçesiyle yargılanan yazar ve gazetecilerin duruşmaları 3 Nisan’a ertelendi

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem gazetesi Eş Genel Yayın Yönetmenleri Eren Keskin ile Hüseyin Aykol, gazetenin Yazı işleri Müdürü Reyhan Çapan, gazetede yazıları yayınlanan Züleyha Yılmaz, Nuran Özdoğan, Ruhat Kaya, Serbest Zan, Muzaffer Ayata, Emrullah Kurcan, Hüseyin Güçlü ve Reyhan Hacıoğlu hakkında açılan davanın 11’inci duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşmada Avukat Özcan Kılıç hazır bulundu.

Heyet değişikliği nedeniyle geçmiş zabıtlar okundu. İncelenen dosyada Aykol, Çapan ve Keskin’in savunmalarının alındığı, Yılmaz’ın savunmasının alınmadığı ve yakalama emrinin geçici olarak kaldırılmış olduğu görüldüğü belirtildi. Dosyanın İstanbul 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmediği de ifade edildi.

Duruşmada söz alan avukat Özcan Kılıç, yarın İstanbul 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde Keskin’in de yargılandığı duruşmanın olduğunu belirterek, yarınki duruşmada dosyanın bu mahkeme ile birleştirilmesini talep edeceklerini söyledi. 

Züleyha Yılmaz hakkında yakalama kararı 

Züleyha Yılmaz hakkında savunmasının alınması için yakalama emri çıkarılmasına karar veren mahkeme, birleşen dosyalarda ifadesi alınamayan Emrullah Kurcan, Hüseyin Güçlü ve Reyhan Hacıoğlu’nun savunmasının alınması amacıyla işlem yapılmasına karar verdi. Keskin’in dosyasının birleştirilmesi için İstanbul 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne müzekkere yazılmasına karar veren mahkeme, duruşmayı 8 Mayıs’a erteledi. 

Duruşma 3 Nisan’a ertelendi 

Verilen aranın ardından Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak için başlatılan Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği kampanyasına katılan 9’u gazeteci 13 kişinin yargılandığı davanın duruşmasına geçildi. DİSK Basın-İş Sendikası Genel Başkanı Faruk Eren, Evrensel yazarları İhsan Çaralan ve Fehim Işık, Ertuğrul Mavioğlu, Celal Başlangıç, Öncü Akgül, Hüseyin Aykol, Ömer Ağın, Dilşah Kocakaya, Mehmet Şirin Taşdemir, Veysel Kemer, Yüksel Oğuz ve Celalettin Can’ın yargılandığı davanın duruşması da eksik hususların giderilmesi için 3 Nisan’a ertelendi. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler