Takip Et

Güncel

Özgür Gelecek eski Yazı işleri Müdürü Aslı Ceren’e 7 yıl hapis cezası

Urfa T Tipi Kadın Kapalı Hapishanesi’nde tutsak bulunan Özgür Gelecek’in eski Yazı İşleri Müdürü Aslı Ceren’e gazetecilik faaliyetleri suç sayılarak 7 yıl hapis cezası verildi

Urfa T Tipi Kadın Kapalı Hapishanesinde tutsak bulunan Aslı Ceren Aslan’ın gazetecilik faaliyetleri kapsamında yargılandığı başka bir davadan karar duruşması görüldü. Aslı Ceren, karar duruşmasında devletin son yargı reformunun kimler için olduğunu adeta kanıtlayan bir şekilde gazetecilik faaliyetleri suç sayılarak yaklaşık 7 yıl ceza aldı.

Aslı Ceren’e Özgür Gelecek’in, Mart 2016 ile Haziran 2016 tarihleri arasında yayımlanan 16 sayısında “terör örgütü propagandası” yaptığı iddiasıyla, 3 yıl 9 ay hapis cezası verildi.

Aslı Ceren,  Özgür Gelecek’in Ekim-Kasım 2016 tarihli sayılarında “terör örgütü propagandası” yaptığı iddiası ile Aralık 2016 tarihinde iki ayrı sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek 3 yıl bir ay 15 hapis cezasına çarptırıldı.

Aslı Ceren, toplamda, halkın haber alma özgürlüğü bağlamındaki gazetecilik faaliyetleri gerekçe gösterilerek 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası aldı.

Aslı Ceren, görülen karar duruşmasında; “Ben bahse konu gazetenin sorumlu Yazı işleri Müdürlüğünü Kasım 2015 ile Kasım 2016 tarihleri arasında yerine getirdim. Gazetemizin yayın çizgisi ve yayın politikası olarak ezilen kesimlerin sesi olmaya gayret gösterdik. Yapmış olduğumuz haberlerde bu çizgidedir” diyerek sosyalist basın kimliğini sahiplendi.

“Cizre’de, Nusaybin’de halkın acılarını aktarmaya çalıştım”

Ceren yaptığının gazetecilik faaliyeti olduğunu, halkın haber alma hakkı kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini sözlerine ekleyerek şöyle konuştu:

“Siyasi konjonktüre bağlı olarak açılmış bir dava ile karşı karşıyayım. Genel itibariyle de bu konjonktüre bağlı olarak yazı işleri müdürleri hakkında açılan davalar nedeniyle görevlerini yapamaz bir hale getirilmişlerdi. İddia konusu yapılan haberler Cizre ve Nusaybin’de özelikle devletin bu bölgelerdeki şiddetini yönelik olup eleştiri kapsamındadır. Ben bu bölgede halkın acılarını aktarmaya çalıştım ve bu kapsamda gerçekleri ifade etti. Hali hazırda yargı reformu paketinde TMK’da yapılarak değişiklik ile eleştiri özgürlüğü suç olmakta çıkarılmaktadır. İddia konusu yapılan haberlerde eleştir kapsamında ve basın özgürlüğü içerisinde değerlendirilmelidir Bu nedenlerle hakkımda beraat kararı verilmesini talep ederim.”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler