Takip Et

Güncel

Oxford’un bilim insanları Dersim’de!

Oxford’a çalışma yürüten bilim insanlarından Dr. Emre Eren Korkmaz ve Dr. Erdinç Sezgin Dersim Belediyesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Gençlik ve Öğrenci Meclisi’nin düzenlediği panel için Dersim’e geliyor.

Oxford’a çalışma yürüten bilim insanlarından Dr. Emre Eren Korkmaz ve Dr. Erdinç Sezgin Dersim Belediyesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Gençlik ve Öğrenci Meclisi’nin düzenlediği panel için Dersim’e geliyor.

18 Ağustos Pazar günü (Yarın) saat 13.00’da Dersim Belediyesi Konferans salonunda gerçekleşecek olan panelde; Dr. Emre Eren Korkmaz “Yeni Teknolojiler ve Toplum” başlığı altında sunumunu gerçekleştirecekken, Dr. Erdinç Sezgin de “Genlerden Kansere Bir Yolculuk” başlığı altında sunumunu gerçekleştirecek.

Dersim’den Oxford’a!

 1990’lı yıllarda Dersim’in Mazgirt ilçesinde Güneyharman köyünde okul kapanınca Sezgin Ailesi de binlerce aile gibi Mersin’e göç etti. Toroslar Mahallesi’ndeki Kazım Üstay İlköğretim Okulu’nda eğitim hayatına başlayan Erdinç Sezgin, MTSO Anadolu Lisesi’ni bitirdikten sonra burslu olarak kazandığı Yeditepe Üniversitesi’nde Genetik ve Biyomühendislik eğitimi aldı. Almanya’nın Dresden kentinde doktora yapan Sezgin, doktora sürecinde araştırmaları ve bilimsel yayınları nedeniyle Avrupa Birliği’nden 2 destekleme fonu kazandı. Sezgin, doktoranın ardından dünyanın en önemli üniversitelerinden Oxford’a kabul edildi.

“Yapılmaz denileni yapmak için cüret etmek gerekir, cesur olmak gerekir.”

Dr. Emre Eren Korkmaz, Oxford Üniversitesi Uluslararası Kalkınma Enstitüsü bünyesinde dersler veren bir öğretim üyesi. Fethiye Anadolu Lisesi’nde okuduktan sonra Hacettepe Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümüne girdi. Mezuniyeti ise Doğuş Üniversitesi’nden oldu. Yüksek lisansını Sabancı Üniversitesi’nde ve doktorasını İstanbul Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde bitirdi. Ardından doktora sonrası araştırma görevlisi olarak British Academy’nin verdiği Newton International Fellowship ile Oxford’a gitti. Uluslararası Göç Enstitüsü’nde Batı Avrupa’daki Türkiyeli göçmenler ve Türkiye’de Suriyeli mültecilerin çalışma yaşamına katılması konularında da çalışma yürütüyor.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler