Takip Et

Güncel

Örtülü soygun sürüyor: Sayıştay denetiminden muaf milyarlık bir örtülü fon daha kuruluyor

AKP’li milletvekilleri tarafından TBMM’ye sunulan Turizm Geliştirme Ajansı kurulmasına ilişkin kanun teklifi verildi. Eğer kanun teklifi kabul edilirse otel, motel, tatil köyleri, turistik yat, tekne ve gemiler, seyahat acenteleri, özel hava yolu şirketleri gibi işletmeler, kurulacak örtülü fona para aktaracak. Paranın nasıl ve nerde kullanalıcağı denetlenemeyecek

AKP Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız tarafından TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu’na verilen Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Hakkında Kanun Teklifi’ni görüşmek üzere toplandı.

 AKPKonya Milletvekili Tahir Akyürek başkanlığında toplandı. Komisyonda teklifin ilk iki maddesi kabul edildi.

Kanun teklifinin yasalaşması durumunda milyarca liralık Sayıştay denetiminde muaf örtülü fon kurulmuş olacak.

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’na otel, motel, tatil köyleri, pansiyonlar, restoranlar, turistik yat, tekne ve gemiler, seyahat acenteleri, özel hava yolu şirketleri ve özel şirketlerce işletilen havalimanları, kurulacak fona turizm payı ödeyecek. Bu pay işletmelerin net satış ve kira gelirlerinin toplamı üzerinden yüzde 1’e kadar ulaşan oranlarda olacak. 10 binlerce tesisten alınacak paylar, milyarlarca liralık alternatif bir turizm bütçesi de oluşturacak.

Yasa teklifi, kurulacak ajans ile, turizm yatırımları yapılması ve Türkiye’nin tanıtılmasını amacını iddiasıyla kuruluyor . Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı ajansın gelirleri arasında “Genel bütçeden aktarılacak tutarlar, turizm payları ve ajansın iştirak ettiği şirket faaliyetleri” de bulunuyor.

Turizm payı ise, tesislerin net satış ve kira gelirleri üzerinden alınacak. Konaklama tesisleri ve bakanlık belgeli tesisler yüzde 1, deniz turizmi araçları, seyahat acenteleri ve hava yolu işletmeleri ise binde 1 pay ödeyecek.

‘Bunun Adı Yağmadır’

Sözcü’ye teklifi değerlendiren CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, “Kültür Bakanlığı’nın kendi bütçesi var. Türkiye’nin tanıtımı için kurulmuş olan Tanıtım Fonu da var. Bunlar olduğu halde bir de ajans kurulmak isteniyor. Fona toplanan paraların nasıl ve ne amaçla kullanılacağı ise denetlenemeyecek. Çünkü Sayıştay denetiminden ve Kamu İhale Kanunu’ndan muaf olacaklar. Yönetim kurulu ve icra kurulunu da Kültür Turizm Bakanı belirleyecek. Bunun adı yağmadır. Tam olarak ‘Yağma Hasan böreği’. Bu fon çiftlik ve keyfilik olur ” dedi.

Bütçeden bu yılın ilk üç ayında Türk Kültür Varlığının Korunması ve Tanıtım Giderleri olarak 37 milyon 998 bin lira harcandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı da bu yılın ilk altı ayında 6.8 milyar liralık bütçesinin, 2 milyar 619 milyon 557 bin lirasını harcadı.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler