Takip Et

Ekoloji

Ormanlarda bulunan hayvan popülasyonu yarı yarıya azaldı: Temel sebep tarım ve medencilik amacıyla ormanların yok edilmesi

Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın (WWF) verilerine göre 1970-2014 yılları arasında ormanda yaşayan çok sayıda hayvan türünün sayısı yarı yarıya azaldı. Araştırmacılar temel etkenin insanların doğal yaşam alanlarını yok etmesi olarak gösteriyor

Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın (WWF) hazırlanan raporda dünya çapında ormanlarda bulunan hayvan popülasyonunda yarı yarıya azalma görüldü.

Araştırma sonucunda 1970-2014 yılları arasında ormanda yaşayan 455 hayvan popülasyonu ve 268 omurgalı türünde yarı yarıya azalma olduğunu ortaya koydu.

Özellikle kurbağalar gibi amfibi türler ve maymun gibi memeli hayvanlar ya da orman fillerinin sayısında ciddi oranda düşüş kaydedildiği bildirildi.

Araştırmacılar hayvan popülasyonun azalmasını temel sebebinin insanın doğal yaşam üzerindeki olumsuz etkisi olarak gösteriyor.

WWF raporunda mercek altına alınan 455 hayvan popülasyonu ve 268 omurgalı türünde ortalama yüzde 53’lük azalma tespit edildiği, azalmadan özellikle de tropik bölgeler ve Amazon ormanlarının etkilendiği belirtiliyor.

Canlıların sayısının azalmasının başlıca nedeni olarak ağaç kesimi ve tarım amacıyla ormanların yok edilmesi sonucu yaşam alanlarının kaybı gösteriliyor.

“Tür Çeşitliliğinin Azalaması Dehşet Verici”

WWF Almanya şubesinden Christoph Heinrich dünya çapında ormanlarda tür çeşitliliğindeki azalmanın dehşet verici olduğunu ve alarm verdiğini belirtti.

“Hayvanlar yok olursa ormanlar da sera gazını emme işlevini yitirir” diyen Heinrich,  biyolojik çeşitliliğin yok olmasını tersine çevirmek ve iklim değişikliği ile mücadele etmek için ormanların ve içindeki canlıların korunması gerektiğini vurguladı.

Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü’nün kısa süre önce açıklanan raporunda iklim değişikliğiyle mücadelenin en iyi yönteminin ormanlaştırma olduğu sonucuna varılmıştı. İsviçreli bilim insanları, ormanlaştırmayla karbondioksit salınımının üçte ikisinin azaltılabileceğine dikkat çekmişti.(DW’den derlenmiştir)

Günün Haberleri

Ekoloji konulu diğer haberler