Takip Et

Güncel

Orhan Aydın “Esra Elönü’ne hakaret” gerekçesiyle gözaltına alındı!

Sanatçı Orhan Aydın, geçtiğimiz gün Urla’da gözaltına alındı; gözaltının gerekçesinin Esra Elönü tarafından açılan “hakaret” davası olduğu öğrenildi

Tiyatro sanatçısı Orhan Aydın, Uluslararası Urla Toprak Sahne Tiyatro Festivali için gittiği Urla’da gözaltına alındı.

Cumhuriyet’ten Ayça Han’ın haberine göre; uçaktan inip kalmak için gittiği otele yerleştikten sonra gözaltına alınan sanatçı, 7.5 saat boyunca gözaltında tutuldu. Orhan Aydın gözaltına alınma sebebinin, Haber7 yazarı ve ÜlkeTV yorumcusu Esra Elönü tarafından, 2016 yılındaki bir paylaşımı gerekçe gösterilerek açılan hakaret davası olduğunu söyledi. 7.5 saatlik göz-altı süreci sonrası Urla Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek ifade veren sanatçı, daha sonra serbest bırakıldı. Gözaltına alındığını sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla duyuran Aydın serbest bırakıldıktan sonra da hesabı üzerinden açıklama yaptı. Aydın, “Serbest bırakıldım. 7.5 saat Karakol ve Savcılık ifadesinin nedeni; Esra Elönü’ye HAKARET. Bir daha yazayım Esra Elönü’ye HAKARET. Gazeteci imiş ve de Yazar imiş! Yanımda durarak, dayanışmalarını ileten tüm insanlığa sevgiyle teşekkür ederim” dedi.

Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan davanın gerekçesini anlatan Orhan Aydın şunları söyledi:

“Benim IŞİD dediğim, onlarınsa DAEŞ dediği çeteyi öven bir paylaşımı alıntılayarak yorum yaptım, Esra Hanım da bunun üzerine hakaret davası açmış. Bu ülkede demokrasi, insan hakları, özgürlük mekanizması tıkandı. Düşünce özgürlüğü zaten yok. Bana yapılan şey, bu ülkenin yazarlarına, sanatçılarına, aydınlarına, gazetecilerine, sendikacılarına, işçilerine yapılandan farklı değil… Adalet ancak özgürlükle birlikte gelecek. Hukuk herkes için olduğunda hukuk, adalet herkes için olduğunda adalettir. Gün ola devran döne…”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler