Takip Et

Güncel

OHAL döneminde çıkarılan iki KHK iptal edildi

Anayasa Mahkemesi, OHAL döneminde çıkarılan ve daha sonra yasa haline getirilen iki KHK’yı iptal etti

Anayasa Mahkemesi, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan 5 KHK’nın iptali talebini değerlendirdi.

AYM, CHP’nin başvurusu ile 6749, 6756 , 6757, 7070 ve 7074 sayılı KHK’lar hakkında görüştü.

AYM Genel Kurulu, iki KHK’yı iptal etti. İptal edilen KHK’lar şöyle;

– Kapatılan yükseköğretim kurumlarında kayıtlı öğrencilerin, YÖK tarafından yerleştirildikleri devlet veya vakıf üniversitelerinde mezun oluncaya kadar ödemeleri gereken ücretleri ödemeye devam etmeleri.

– Pasaportu iptal edilen kişilerin eşlerine ait pasaportların genel güvenlik açısından mahzurlu görülmesi halinde İçişleri Bakanlığınca iptal edilmesi.

3 KHK ve düzenleme iptal edilmedi

İptal edilmeyen KHK’lar ise şöyle;

“Harp Akademileri, askeri liseler ve astsubay hazırlama okulları kapatılmıştır” ibareli KHK, “gözaltı süresinin 30 günü geçemeyeceği”, “tutuklu-avukat görüşmelerinin teknik cihazla kaydedilebileceği, görüşmelerin gün ve saatlerinin sınırlandırılabileceği” şeklindeki düzenlemeler ve “Genelkurmay Başkanı’nın, orgeneral ve oramiraller arasından, Bakanlar Kurulunun teklifi üzerine Cumhurbaşkanı’nca atanması”nı düzenleyen kanun maddesiyle ilgili KHK ise iptal edilmedi.

6749 sayılı Kanun’un, “Bakanlar Kurulu kararıyla ülke genelinde ilan edilen olağanüstü hal kapsamında, darbe teşebbüsü ve terörle mücadele çerçevesinde alınması zaruri olan tedbirler ile bunlara ilişkin usul ve esasları belirleyen bu Kanun kapsamında karar alan ve görevleri yerine getiren kişilerin bu görevleri nedeniyle hukuki, idari, mali ve cezai sorumluluğu doğmaz” hükmünün de iptal edilmedi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler