Takip Et

akademi

ODTÜ’lüler rektörlüğe yürüyor

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) kampüsünde KYK’ya ait yurt yapılmasına karşı direnen öğrencilere sabah saatlerinde yapılan saldırıyı protesto etmek için öğrenciler rektörlük binasına yürüyüşe geçti

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) kampüsünde KYK yurdunun yapılmasına karşı çıkan öğrencilere sabah saatlerinde polis saldırdı.

Polisler tarafından alandan zorla çıkarılan öğrenciler saldırıyı protesto etmek için rektörlük binasına yürüyüş başlattı.

Direnişin süreceğini belirten öğrenciler, “Arkadaşlarımızı darp ettiniz, biber gazıyla saldırdınız ama bilin ki direnişin 55. günü biter, 56. günü başlar” açıklamasında bulundu.

ODTÜ’de Kavaklık diye bilinen 40 dönümlük arazinin 49 yıllığına Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) devredilmesinin ardından yapılması planlanan KYK yurdu projesine karşı öğrenciler tarafından başlatılan ‘nöbet’ eylemi 55. gününde sürerken polis saldırısı gerçekleşti.

Öğrencilere desteğe gelen hocalar, rektörün istifasını isteyen sloganlar atarken, milletvekillerinin ise içeriye girmesine izin verilmedi. Saat 09.30 sıralarında ise polis, eylemci öğrencileri tartaklayarak dışarı çıkarttı. Gözaltına alınan öğrenci ise yok…

Bu gelişmenin ardından  kampüs içerisine inşaatta kullanılacak araçların bazılarının da geldiği görüldü.

Öğrenciler bölgedeki yüzlerce ağacın kesilmemesini, KYK yerine, mezunlar derneğinin desteğiyle yapılacak yurdun da ağaçsız bir bölgeye inşa edilmesini talep ediyordu. Ancak polis tarafından öğrencilerin alandan çıkarılmasının ardından alana gelen görevliler hızlıca ağaç kesimine başladı.

ODTÜ’de KYK istemiyoruz” sloganlarıyla ağaçların kesildiği alanda toplananlara polis biber gazı sıktı. Bazı öğrenciler, tepkilerini uzun eşek oynayarak gösterdi.

Polis tarafından alandan çıkarılan öğrenciler yazılı açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı

“Saldırıyla binlerce canımızı yok ettiler, ağaçlarımıza kıydılar ama bizler bu yurdu inşaa ettirmeyeceğiz! ODTÜ tarihinde daha önce de bunu görmüştük. Bir iktidar piyonu olan Hasan Tan ODTÜ’ye faşist işçileri sokarak içeriden yıkmaya çalışmıştı. Şimdi de AKP, Verşan Kök ile anlaşıp yurt yaptırarak aynısını hedeflemektedir. Bu katliamın sorumluları başta Verşan Kök, ODTÜ yönetimi olmak üzere hâlâ yılmayan ODTÜ kalesini yıkmak isteyen AKP’dir.”

Öğrenciler Rektörlüğe Yürüyor

ODTÜ’de öğrenciler ve mezunlar tarafından yapılan basın açıklamasında, “KYK inşaatı ruhsatsız olmasının yanında, ekolojik bir katliamla ODTÜ’yü dize getirmek için planlanan bir saldırıdır” denildi.

KYK yurdu planlamasından hiçbir ODTÜ öğrencisinin, emekçisinin ve akademisyenin haberi dahi olmadığını vurgulayan öğrenciler, şu açıklamada bulundu: “Ülkedeki tek adam zihniyetinin dirayeti olan Rektör Verşan Kök ve işbirlikçileri protokol imzalayarak, ODTÜ öğrencilerini peşkeş çekmiştir. Ağaçlarımıza kıyıyorlar ama bizler bu yurdu inşa ettirmeyeceğiz.”

“Verşan Kök ODTÜ’ye rektör olamaz” sloganları eşliğinde devam eden basın açıklamasının ardından öğrenciler, ODTÜ Rektörlüğü’ne doğru yürüyüşe geçti. “AKP elini ODTÜ’den çek” sloganının haykırıldığı yürüyüşe katılan öğrenciler, eylemlerini rektörlük binası önünde sürdürecek

Günün Haberleri

akademi konulu diğer haberler