Takip Et

akademi

ODTÜ’de rektör yardımcısı istifa etti

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde(ODTÜ) KYK’ye bağlı ruhsatsız yurt yapılmaya çalışılmasında sonra yaşanan protestolar sonucunda rektör yardımcısı Prof. Dr. Meliha Altunışık istifa etti

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) tepkilere neden olan kavaklık bölgede KYK’ye ait ruhsatsız yurt inşaatının yapılmaya çalışmasına karşın öğrenciler protesto yürüyüşü düzenleme çağrısında bulundu.

Öğrenciler ve akademiden gelen tepkiler sonrası rektör yardımcısı Prof. Dr. Meliha Altunışık istifa ettiğini duyurdu.

Cumhuriyet Gazetesi’nin aktarımına göre; Fakülteler tarafından yapılan ortak çağrıda; polisin yerleşke dışına çıkarılması ve yurt faaliyetine son verilmesi. Polisin en kısa zamanda yerleşkeden çıkarılması gerektiğini belirtilerek, “Polisin ne zaman çıkacağına ilişkin bilginin kamuoyu ile paylaşılmasını, KYK yurdunun yapımının ODTÜ’nün hem ekolojik hem de sosyal çevre ve iklimine vereceği zarar dolayısıyla durdurulmasını, var olan sürecin şeffaf bir şekilde paylaşılarak katılımcı bir tutumun benimsenmesini” yer aldı.

Ayrıca Eğitim fakültesi bileşenleri de kesim yapılan bölgenin ODTÜ geleneklerine uygun yeniden ağaçlandırılmasını, kararların şeffaf bir şekilde, üniversitenin bütün iç paydaşlarının katılımıyla alınmasını önerdi. 

İktisadi ve idari bilimler fakültesi bileşeni akademisyenler de yönetime tepki göstererek “Yerleşkemize polisin girmesi tüm fakültemizde büyük tepki oluşturmuştur. Polisin yerleşkeden çıkması ve Rektörlük ve Emniyetle imzalanan bir protokol varsa bunun hemen geri çekilmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı. 

‘Verşan Kök İstifa Etsin’

ODTÜ bileşenleri, son dönemde üniversite içinde birbiri ardına gelen olaylar ve artan gerilimin ardından rektör Verşan Kök ve yönetiminin istifasını talep ederken yönetimden ilk istifa geldi. Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi ve rektör yardımcısı Prof. Dr. Meliha Altunışık’ın istifa ettiği duyuruldu. Rektör Kök, istifaya ilişkin “Üniversitemiz Rektör Yardımcısı, Prof. Dr. Meliha Altunışık, kendi isteği ile 15 Temmuz’dan itibaren rektör yardımcılığı görevinden ayrılmaktadır. Rektör yardımcılığı görevine 16 Temmuz 2019 tarihinden geçerli olmak üzere Prof. Dr. Tülin Gençöz atanmıştır” dedi. Altunışık, herhangi bir açıklama yapmayacağını belirtti.

Günün Haberleri

akademi konulu diğer haberler