Takip Et

Güncel

ODTÜ’de “gözden geçirilecek” açıklamasına rağmen ruhsat başvurusu yapıldı!

ODTÜ Rektörlüğü’nün Kavaklık alanında yapılması istenen KYK yurduna dair “gözden geçirilecek” açıklamasına rağmen, inşaat ruhsatıyla ilgili yasal başvurunun yapıldığı öğrenildi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) 49 yıllığına Kredi Yurtlar Kurumu’na verilen Kavaklık alanında yapılan ağaç kesimine dair öğrencilerin protestoları devam ediyor.

Öğrencilerin tepkilerinin ardından ağaç kesimi durdurulmuş ve ODTÜ Yönetim Kurulu, 9 Temmuz’da, “Protokol ve ihale ile ilgili yasal gereklilikler olsa bile yapılabileceklerin tekrar gözden geçirilmesi, ilgili kurumlar ve bileşenler ile bu doğrultuda müzakerelere devam edilmesi ve bir an önce Üniversitemizde hayatın normale dönmesi için her adımın atılması yönünde görüş birliği oluşmuştur” kararı almıştı.

İnşaat ruhsatı müteahhit firmaya verilecek

Alınan karara rağmen ODTÜ mezunlarından aldığımız bilgiye göre; inşaat ruhsatı müteahhit firmaya en kısa zamanda verilecek. Ruhsat ile ilgili yasal başvuru yapıldığı da öğrenildi. Öte yandan inşaatın başlanacağı alanın ODTÜ Geliştirme Vakfı’na ait olduğu ortaya çıkmasına rağmen vakıf herhangi bir açıklama yapmadığı gibi itirazda da bulunmadı.

Gazete Solfasol’un Twitter sayfasında da konuya dair şöyle bir paylaşım yer aldı: “Gazetesi’nin KYK Yurdu hakkında ODTÜ Rektörlüğü’nün ‘yeniden değerlendirilecek’ açıklamasına rağmen müteahhit firmaya inşaat ruhsatının bu hafta verileceği öğrenildi. Ruhsat işlemine karşı alanın tahsis sahibi ODTÜ Geliştirme Vakfı henüz bir itirazda bulunmadı.”

‘Ruhsat için tapu tahsis belgesi istenir’

Süreci yakından izleyen Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ise “Arazi 49 yıllığına KYK’ye tahsis edildiğine göre ruhsat için başvuruda tapu tescil belgesi istenir. Bu durumda ruhsat verilemez” açıklamasında bulundu. (Mezopotamya Ajansı)

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler