Takip Et

Güncel

ODTÜ’de direniş kazandı: KYK Yurdu inşaatının şantiye binaları yıkılıyor

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) içerisinde bulunan Kavaklık alanına yapılmak istenen ve tepkilere yol açan Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) inşaatına ait şantiye binaları için Çankaya Belediyesi tarafından yıkım kararı alındı

ODTÜ içerisinde yer alan Kavaklık alanının ortadan kalkmasına sebep olacak olan KYK yurdu inşaatının şantiye binaları için Çankaya Belediyesi yıkım kararı aldı.

ODTÜ’lü öğrencilerin üç aylık direnişi sonrasında Kavkalık’ta bulunan ağaçların kesimi durdurulmuş ve inşaatın ruhsat izni olmadığı ortaya çıkmıştı.

KYK yurdu inşaatının şantiye binalarını ve inşaat alanı etrafına örülen çitleri kaldırmak için işlemlerin bir an önce başlatılcağını belirten yetkililer dün sabah alana giderek yıkım sürecini başlatmak için tutanak tuttu.

BirGün’den Dilek Yeğin’in haberine göre Ankara Çankaya Belediyesi tarafından yıkım sürecini başlatmak için tutanak tutan ekipler rektörlük, valilik ve belediyeye konu hakkında bilgi verdi.

İmzalanan protokolde yer alan ‘Ağaçlar taşınacaktır’ ibaresine rağmen kesilen ağaçların yerine yıkımın ardından yeni ağaçlar dikilmesi planlanıyor.

ODTÜ Rektörlüğü ve KYK’nin yurt için başka bir alanda çalışma yapıp yapmayacağı henüz bilinmiyor.

Ne Olmuştu?

ODTÜ Rektörlüğü ile Kredi Yurtlar Kurumu arasında 21 Mayıs 2018’de imzalanan protokolle 40 dönümlük arazi üzerine yapılacak yurdun inşaatına 14 Mayıs’ta başlanmıştı.

Ancak kampüse yapılmak istenen yurda karşı direnişin 55’inci gününde polis öğrencilere müdahale etmişti. Müdahalenin ardından ise ağaç kesimine başlanmıştı.

Tüm müdahalelere rağmen inşaat alanına gelen Çankaya Belediyesi yetkilileri alanın ruhsatsız ve hukuk dışı ruhsata açıldığını tutanakla tespit etmiş ve rektörlüğü uyarmıştı.

Bazı CHP ve HDP milletvekillerin de desteklediği ODTÜ’lü öğrencilerin eyleminin ardından yapılan görüşmeler ve yaşanan tartışmalar sonrası ağaç kesimi durdurulmuştu.

Öğrencilerin direnişi sonrası ağaç kıyımının kısmen durdurulmasından 2 gün sonra açıklama yapan ODTÜ yönetimi, “Üniversitemizde hayatın normale dönmesi için her adımın atılması yönünde görüş birliği oluşmuştur” demişti.

Endemik türlerin bulunduğu alanda binlerce ağacın kesileceğini ve birçok canlının yaşadığı arazinin yok olacağını belirten öğrenciler, başka bir alanda daha ekolojik, özgürlükçü, katılımcı ve sosyal yanı olan bir yurt inşa edebileceğini vurgulamıştı.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler