Takip Et

Ekoloji

Nusaybin ve Ömerli’deki yangınlar iki gündür sadece izleniyor

Nusaybin ve Ömerli ilçe kırsallarında çıkartılan yangınlar, köylülere ait bağ ve bahçeleri küle çevirdi. Büyük ekolojik tahribatın meydana geldiği ilçelerde, asker ve korucular izlemekle yetiniyor

Mardin’in Ömerli ilçesine bağlı Kayadere (Bafava) kırsal mahallesinde bulunan ormanlık alanda iki gün önce çıkartılan yangın, bölge halkının tüm müdahalesine rağmen çevrede bulunan Fıstıklı (Xirba Şeyhmahmud), Dönerdere (Bîra Mezrê), Kayadere (Şûrê) ve Kayaüstü (Edo) mahallelerinin kırsalındaki ormanlık alanına yayıldı. Bölgeye sevk edilen itfaiye ekiplerinin yetersiz kaldığı yangına mahalle halkı tüm imkanlarıyla söndürme çalışmalarına katıldı.  

Dün Fıstıklı köyünün içine kadar yayılan yangın korkuya neden olurken halkın çabalarıyla gece geç saatlerde söndürüldü. 

Kırsal alanda kontrol altına alınamayan yangın, Ömerli ilçe merkezi sınırlarına ulaştı. Yangın ilçe sınırına dayandıktan sonra asker ve korucular harekete geçti. Belediye hoparlöründen sık sık halka çağrıda bulunarak, yangını söndürme çalışmasına katılmaları istendi. Yangın güçlükle kontrol altına alındı.  

Kayaüstü ve Bafava mahallelerinin kırsal alanında süren yangının Nusaybin’in Kalecik Mahallesi’ne ulaştığı ve köylüler tarafından söndürüldüğü öğrenildi.  

Öte yandan Kayaüstünve Bafava korucu köylerinin kırsal alanında yangına müdahale edilmediği ve devam ettiği belirtildi. 

Yangın birçok ormanlık alanda tahribata yol açarken köylere ait bağ ve bahçeler büyük zarar gördü. 

Günün Haberleri

Ekoloji konulu diğer haberler