Takip Et

Güncel

Nusaybin Davası’nda tahliye

Nusaybin Davası’nda tefrik kararı verilmesinin ardından başlayan duruşmalarda 7 çocuk annesi Yasemin Erkol tahliye edildi, 6 kişi hakkında tutukluluğun devamı yönünde karar verildi

Nusaybin Davası’nda tefrik kararı verilmesinin ardından başlayan duruşmalarda 7 çocuk annesi Yasemin Erkol tahliye edildi, 6 kişi hakkında tutukluluğun devamı yönünde karar verildi. 

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; Mardin’in Nusaybin ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının devam ettiği 26 Mayıs 2016 tarihinde kentten tahliye edildikten sonra tutuklanan 53 kişinin yargılandığı dava dosyası hakkında bir süre önce tefrik kararı verilmişti.

Mardin 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından alınan kararın ardından başlayan tek tek yargılamalar devam ediyor. 

7 çocuk annesine tahliye 

Bu kapsamda dün aralarında 7 çocuk annesi Yasemin Erkol, Nurşan Demir ve Enes Taşkın’ın duruşmaları görüldü. Tutukluların katılmadığı duruşmada sanık avukatları hazır bulundu. 

Önceki savunmalar üzerinden ara kararını açıklayan mahkeme, Erkol’u “7 çocuk annesi olması ve çocukları için kentten ayrılmaması” nedeniyle, “vicdani kanaatini” kullanarak tahliye etti. Demir ve Taşkın hakkında ise, tutukluluk halinin devamı yönünde karar verildi. 

4 kişinin duruşması görüldü

Bugün devam eden yargılamalarda ise, engelli ve kimsesiz olduğu için kentte mahsur kalan Mehmet Tahir Avcı, Osman Bozkurt, Mehmet Faruk Engin ile Jiyan Ay’ın duruşmaları ayrı ayrı görüldü. Mehmet Tahir Avcı duruşma salonuna getirilirken, diğer isimler açlık grevinde olmaları nedeniyle duruşmalara katılmadı ve konuya ilişkin dilekçe gönderdi.  

Mahkeme, her 4 kişinin tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler