Takip Et

Ekoloji

“NORMALLEŞTİRMEMELİYİZ”: İzlanda’da eriyen buzul için sembolik anıt

İklim Değişikliğine dikkat çekmek ve ekolojik dengenin bozulmaması için İzlanda, kendi sınırları içerisinde eriyen buzul için sembolik cenaze töreni düzenleyecek

Kuzey Avrupa ülkesi İzlanda, iklim krizi nedeniyle eriyen ilk buzulu olan Okjökull için bugün bir ‘cenaze töreni’ düzenleme kararı aldı.

700 yıllık buzulun yerine sembolik bronz bir levha üzerinde, gelecek nesillere hitaben yazılan bir mektup yerleştirilecek.

Bronz levhanın üzerinde yerleştirilecek mektubun içeriğinde, “İzlanda’da buzul statüsünü kaybeden ilk buzul. Önümüzdeki 200 yılda, bütün buzullarımızın başına aynı şeyin gelmesi bekleniyor. Bu anıtın amacı, ne yaşandığını ve ne yapılması gerektiğini bildiğimizi göstermek. Bunu yapıp yapamadığımızı ise sadece siz bileceksiniz.” ifadeleri yer alacak.

Normalleştirmemeliyiz

Mektubu kaleme alan İzlandalı yazar Andri Snaer Magnason, BBC’ye demecinde “Bu çok simgesel bir an. İklim değişikliğinin bir başlangıcı veya sonu yok. Bu levhanın arkasındaki felsefenin, kendimize tarihsel olayların yaşandığını ve onları normalleştirmemiz gerektiği konusunda bir uyarı işareti olduğunu düşünüyorum” dedi.

Okjökull buzulunun artık hareket edemeyecek kadar inceldiği 2014 yılında tespit edilmişti. Buzul şu an, bir volkanın üzerinde kalmış küçük bir buz kütlesine dönüşmüş durumda.

Günün Haberleri

Ekoloji konulu diğer haberler