Takip Et

Kültür-Sanat

Netflix’ten tarihi hata: Lenin 1905 yılında ölü gösterildi

Netflix’te Çarlık Rusya’sında 2. Nikolay dönemini konu edinen The Last Czars dizisinde Lenin’in ölümü erken bir tarihte gösterildi

Netflix’in Çarlık Rusya’nın son çarı 2. Nikolay’ı ve hanedanını konu aldığı ‘The Last Czars’ (Son Çarlar) dizisinde tarihsel bir hata yapıldı.

Dizide Lenin’in ölümü erken bir tarihte gösterildi. Lenin için yapılan ve inşası 1930’da biten Lenin Mozolesi 1905 yılına ait bir sahnede gösterildi.

Netflix’in ‘The Last Czars’ isimli, tarihçilerin yorumları ve dramatize edilmiş sahnelerin bir araya geldiği 6 bölümlük dizisi, dün yayınlandı.Son Çar 2. Nikolay’ın iktidara geldiği 1894’ten başlayarak dönemi, Rus keşiş Rasputin’i, Rusya’nın Birinci Dünya Savaşı’na katılmasını, devrimleri, Çar Nikolay’ın tahttan çekilmesini ve Romanovların hapsedilmesini konu alan dizide Rusya’daki izleyicilerin tepkisine neden olan bir hataya imza atıldı.

​Dizide Şubat 1905’e gidildiği bir karede Kızıl Meydan’daki Kremlin’in yanında, o dönem hayatta olan Bolşevik lider Vladimir Lenin’in, tahnit edilmiş naaşının bulunduğu Lenin Mozolesi de yer aldı. 

Günün Haberleri

Kültür-Sanat konulu diğer haberler