Takip Et

Dünya

Nepal’de şiddetli muson yağmurları: 65 kişi yaşamını yitirdi, 30 kişi kayıp

Güney Doğu Asya’da etkili olan muson yağmurlarında çok sayıda kişi yaşamını yitirdi. Nepal’de şiddet yağışlar sonrasında en 65 kişinin yaşamını yitirdiği belirtiliyor

Güney Doğu Asya’da muson yağmurları etkili olmaya devam ediyor. . Nepal’de etkili olan şiddetli yağışta en az 65 kişi hayatını kaybettiği belirtilirken 30 kişiden ise haber alınamadığı öğrenildi.

.Nepal polisi tarafından yapılan açıklamada, şiddetini arttıran muson yağmurlarında 30 kişiden haber alınamadığını ifade ederek, 38 kişinin de yaralandığı belirtildi.

Ayrıca yağışların şiddetini arttırdığı Perşembe gününden bugüne ülke genelinde en az bin 400 kişiyi kurtarmayı başardı.

Nepal İçişleri Bakanlığı açıklamasında, 16 bin 520 ailenin yaşadıkları bölgelerden ayrılmak zorunda kaldığını duyurdu. Ekipler bölge halkını tahliyeye devam ederken, ülkenin güney sınırında bulunan Bara bölgesine geçtiğimiz günlerde en az 400 milimetre yağış düştü.

Meteoroloji yetkilileri, gelecek 48 saat içinde bazı batı bölgelerine 250 milimetre yağış düşmesi beklendiğini bildirdi.

Hindistan, Bangladeş ve Çin’i sulayan Brahmaputra Nehri’nin suyunun taşması sonucu Hindistan’ın kuzeydoğusunda bulunan Assam eyaletinde bin 800 köy sular altında kaldı. En az 1 buçuk milyon kişinin yaşadıkları bölgeleri terk etmesine neden olan olayda 10 kişi de hayatını kaybetti.

Hindistan’da etkili olan muson yağışlarında ülkenin kuzeydoğusunda bulunan Bihar eyaletinde ise 14 kişi hayatını kaybetti. Yağışlarda 12 bölgede toplamda 19.6 milyon kişi etkilendi.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler