Takip Et

Kültür-Sanat

Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nin programı açıklandı

“Dersim’e, inancına, diline, kültürüne sahip çık, yaşa ve yaşat” sloganıyla 25-28 Temmuz tarihleri arasında yapılması planlanan Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nin programı açıklandı.

Bu yıl 19’ncusu yapılması planlanan Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nin programı açıklandı. “Dersim’e, inancına, diline, kültürüne sahip çık, yaşa ve yaşat” şiarıyla 4 günlük festival kapsamında birçok etkinlik düzenlenecek. 

Dersim Festivali Tertip Komitesi, 25 ila 28 Temmuz tarihleri arasında yapılacak olan Munzur Kültür ve Doğa Festivali programını açıkladı. Komite, uzun zamandır hazırlıkları süren festival programının tamamlandığını, program için ilgili makamlara gerekli bildirimlerde bulunulduğunu belirtti. 

Tertip komitesi, “Dersim’e, inancına, diline, kültürüne sahip çık, yaşa ve yaşat” şiarıyla 4 günlük süreye yayılan festival günleri programının; müzikten ekolojiye, felsefeden güzel sanatlara, tiyatrodan sinemaya, kadın atölyesinden çocuk atölyesine kadar birçok etkinliğin yapılacağını kaydetti. 

Tertip Komitesi, Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nin bir halkın tarihine, kültürüne, inancına, diline ve doğasına sahip çıkma çabası olduğunu belirterek, herkesi festivale katılmaya çağırdı. 

Festival programı   

Bu yıl 19’ncusu düzenlenecek festivalin programı şöyle: 
 
25 Temmuz Perşembe (I. gün)
 
Karşılama
 
Pülümür Merkez-Pertek feribotu-Seyitli Köprüsü
 
Saat: 09.00
 
Açılış programı
 
Aktuluk ve Cemevi kavşağında buluşma-kent merkezine hareket
 
Saat: 11.00
 
Çıla uyandırması
 
Anadilimizde Gulbanglara Niyaz
 
Açılış konuşmaları (Dersim Belediye Başkanı ve il milletvekilleri)
 
Varvara Halk Oyunu
 
Yer: Seyit Rıza Meydanı
 
Saat: 12.30-14.30
 
Sergi açılışı
 
Fotoğraf Sergisi: “Dersim’in saklı yerleri”
 
Düzgün Bozay, Murat Can Toprakçı ve Sevim Aydoğan
 
Yer: Yeraltı Çarşısı üstü
 
Saat: 15.00
 
Cem
 
Yer: Düzgün Baba Cemevi
 
Saat: 18.00
 
Panel:
 
Dersim’de ekolojik yaşam ve çevre için neler yapılabilir?
 
Moderatör: Hasan Şen (Munzur Koruma Kurulu)
 
Ali Yıldız (Munzur Çevre Derneği Bşk. Vekili)
 
Cemalettin Küçük (Metalürji Yüksek Mühendisi -TMMOB YK)
 
Talat Çetinkaya (Mezopotamya Ekoloji Hareketi aktivisti)
 
Barış Yıldırım (avukat)
 
Yer: Sanat Sokağı
 
Saat: 16.30-18.30
 
Açılış konseri:
 
Açılış konuşması-DEDEF Genel Başkanı
 
Behzat Firik Çocuk Korosu
 
Erdoğan Emir
 
Babetna
 
Mikail Aslan
 
Grup Vardiya
 
Yer: Stadyum
 
Saat: 19.30-24.00
 
Belgesel gösterimi:
 
16 Ton ( Vicdan ve serbest piyasaya dair film)
 
Yönetmen: Ümit Kıvanç
 
Yer:  Yeraltı Çarşısı üstü
 
Saat: 21.30
 
26 Temmuz Cuma (II. GÜN)
 
Sergi açılışı:
 
Görülmüştür Sergisi
 
Yer: Belediye binası girişi
 
Saat: 11.00
 
Panel
 
Zaza Dili’nin (Kırmanckî) Tarihi ve Gelişimi ve Günümüzdeki Yeri
 
Moderatör: Meral Emir
 
Netice Altun Demir (Araştırmacı)
 
Hıdır Eren (ZAZA-DER)
 
Dr. Hüseyin Çağlayan
 
Dr. Öğr. Üyesi İlyas Arslan
 
Yer: Belediye Konferans Salonu
 
Saat: 13.30-15.30
 
Panel: Güncel Siyasal Gelişmeler ve Çözüm Önerileri
 
Moderatör: Sırma Tayam
 
Tayip Temel (HDP Van Milletvekili)
 
Mehmet Türkmen (EMEP Genel Bşk. Yrd.)
 
Özlem Gümüştaş (ESP Eş Genel Bşk.)
 
Hüseyin Şimşek (SMF)
 
Yer: Belediye Konferans Salonu
 
Saat: 17.00-19.00
 
“Virê ma.. Sayirê ma..” (Hafızamız.. Ozanlarımız..)
 
Moderatör: Cemal Taş (Araştırmacı-Yazar)
 
Yeter Öztan
 
Fatma Dede
 
Mehmet Çetin (Şair)
 
Sait Bakşi (Ozan)
 
Yer: Sanat Sokağı
 
Saat: 18.30-20.00
 
Tiyatro Jîn Seher
 
Yer: DSİ Parkı- Şeğank
 
Saat: 19.00
 
Müzik dinletisi:
 
Sinan Serdaroğlu
 
Yer: Seyit Rıza Meydanı
 
Saat: 20:00-21.00
 
 Belgesel gösterimi:
 
“Topraktan Göğe Devrimci Halkçı Yerel Yönetimler Deneyimi”
 
YÇKM Sinema Kolektifi
 
Yer: Yer Altı Çarşısı Üstü
 
Saat: 21.30
 
27 Temmuz Cumartesi (III. Gün)
 
Kentimizi Temizliyoruz
 
Yer:  Seyit Rıza Meydanı’ndan Miskisağ’a kadar
 
Saat: 08.00
 
Panel: Kadınlar Haklarını ve Mücadeleyi Konuşuyor
 
Moderatör: Duygu Kurban (SES Dersim Şb. Y.)
 
Ayla Akat Ata (HDP eski Milletvekili)
 
Dilşat Canbaz Kaya (HDP İstanbul Milletvekili)
 
İlke Işık (Avukat)
 
Yer: Sanat Sokağı
 
Saat: 15.00-16.30
 
Panel: Yerel Yönetimlerde Üretim ve Kooperatifçilik
 
Moderatör: Kazım Doğan (Arı Yetiştiricileri Birliği Tunceli) 
 
Derya Öz (Ovacık Doğal Ürünleri Koop.)
 
Devrim Şimşek (Kravga Tarımsal Kalkınma Koop. Temsilcisi)
 
Hatayi Demir (Pülümür Tarımsal Kalkınma Koop. Bşk.)
 
Sedat Başkavak (Tümköysen Eğitim Örgütlenme Uzm.)
 
Yer: Belediye Konferans Salonu
 
Saat: 17.30-19.00
 
Müzik dinletisi:
 
Kerem Sevinç
 
Yer: Seyit Rıza Meydanı
 
Saat: 20:00-21.00
 
Belgesel Gösterimi ve Söyleşi:
 
“130 Canın Gülüşlerini Unutmayacağız”
 
“Cumartesi Anneleri Belgeseli”
 
Katılımcılar: 10 Ekim Aileleri, Suruç Aileleri, Cumartesi Anneleri
 
Yer: Yeraltı Çarşısı Üstü
 
Saat: 20.30
 
28 Temmuz Pazar (IV. Gün)
 
LGBTİ+ Kavram Atölyesi
 
Elif Çoban
 
Hakan Aksu
 
Zarife Akbulut
 
Yer: Zembul Kafe
 
Saat: 13.00-16.00
 
Panel:
 
Hukuk, İnsan Hakları ve Dersim
 
Moderatör: Kenan Çetin (Tunceli Barosu Başkanı)
 
Eren Keskin(Avukat-İHD Eş Genel Bşk.)
 
Meral Hanbayat (Avukat)
 
Gülseren Yoleri (Avukat- İHD İst. Şb.Bşk.)
 
Cafer Demir
 
Yer: Belediye Konferans Salonu
 
Saat: 16.00-17.30
 
Basın açıklaması: Dersim Kadın Platformu
 
Yer: Seyit Rıza Meydanı
 
Saat: 18.00
 
Çevre yürüyüşü:
 
Seyit Rıza Meydanı’ndan Golê Çetu’ya yürüyüş
 
Saat: 18.30
 
Kapanış konseri:
 
Kapanış konuşması (Dersim Belediye Başkanı)
 
Tertip komitesi metni
 
Yasemin Göksu
 
Maviş Güneşer-Metin-Kemal kahraman
 
Grup Munzur
 
Zelal Gökçe
 
Veradardz Folk Ensemble
 
Yer: Stadyum
 
Saat: 19.30-24.00
 
Sunucu: Fetiye Yıldırım
 
Mehmet Çetin”



Günün Haberleri

Kültür-Sanat konulu diğer haberler