Takip Et

Ekoloji

Munzur Dağları’nın maden sahası ilan edilmesine karşı imza kampanyası başlatıldı

Dersim’de Munzur Dağları’nın tamamının maden sahası ilan edilmesine karşı imza kampanyası başlatıldı.

Change.org sitesindeki imza kampanyasında bölgedeki içme suyu kaynağı ve endemik bitki çeşitliliği nedeniyle karardan vazgeçilmesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na çağrı yapıldı.

Ne olmuştu?

TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Cemalettin Küçük, 27 Temmuz’da Evrensel’e yaptığı açıklamada, 60 kilometrelik uzunluğa sahip Munzur Dağları’nın tamamının maden sahası ilan edildiğini söylemişti. Küçük, “Bu bölgeyi, maden sahası olarak görüyorlar. Ama bu bölgede, dünyanın en değerli temiz suyu kaynakları var” demişti.

Sözcü gazetesinden Evren Demirdaş’a konuşan Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül karara tepki göstermişti. Ovacık’ta 43 bin hektarın üzerindeki bir alanın geçmiş dönemde maden alanı ilan edildiğini söyleyen Sarıgül, “Bu dünden bugüne ilan edilmiş bir hamle değil bu geçmişte tasarlanmış şimdi ise yavaş yavaş ruhsatları verilmeye başlanıyor” diye konuşmuştu.

Munzur Vadisi’ndeki bitki çeşitliğine dikkat çeken Sarıgül, “Vadimizde bin 900 çeşit endemik bitki tespit edilmiş bunların 227’si sadece bölgemize özgü. Yaklaşık olarak 47 tanesi ise dünyada sadece bu bölgeye özgü olduğu düşünülen endemik bitkiler var” demişti.

WWF (Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı) Türkiye, ” #MunzuraDokunma” etiketiyle sosyal medyadan karardan vazgeçilmesi çağrısı yapmıştı.

Günün Haberleri

Ekoloji konulu diğer haberler