Takip Et

Dünya

Mültecileri kurtaran kaptan Rackete: Sığınmacıların kabul edilmesi Avrupa için tarihi bir sorumluluk

Akdeniz’de mahsur kalan mültecilere yardım ettiği için tutuklandıktan sonra gelen tepkiler üzerine serbest bırakılan Carola Rackete, ‘sığınmacıların kabul edilmesinin Avrupa için bir tarihi sorumluluk olduğunu’ belirtti

Libya’dan yola çıkan ve boğulmakta olan 53 mülteciyi kurtardıktan sonra İtalya’nın Lampedusa limanına izinsiz yanaştığı için gözaltına alınan Sea-Watch 3 gemisinin kaptanı Carola Rackete, iklim değişikliğinin zorunlu göçe neden olduğunu belirterek “Avrupa’daki sanayi ülkeleri eliyle Afrika’daki kimi ülkelerde besin kaynaklarının yok edildiğini” söyledi.

Almanya merkezli basın kuruluşu Bild gazetesine konuşan Rackete, Libya’daki mültecilerin “bir an önce çıkartılarak güvenli bir ülkeye” gönderilmeleri çağrısında bulunarak, mültecilerin Avrupa’nın ‘tarihi sorumluluğu’ olduğunu belirtti.

Ayrıca “Avrupa’nın Afrika’yı sömürmesi sonucu insanları kaçışa zorlayan bir döngünün oluştuğunu” söyleyen Rachete, Libya’da bulunan mültecilerin sayısının 500 bini bulduğu yönünde duyumlar aldıklarını belirterek, bu insanların Avrupa’ya güvenli bir yoldan ulaşabilmeleri için yardım edilmesi gerektiğini ifade etti.

Diğer yandan Rackete, mültecilerin akıbetinin sağ popülistlere bırakılmaması gerektiğini vurguladı.

Libya’da Ne Oluyor?

Uzun süredir çok sayıda mültecinin Libya’daki kamplarda insani olmayan koşullarda kaldığı yönünde haberler geliyor. Birleşmiş Milletler raporları tuvalet, temel gıda, duş ve temiz sudan yoksun sığınmacıların kötü muameleye maruz kaldığını da ortaya koyuyor.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler