Takip Et

Ekoloji

‘Millet Bahçesi’ yağması sürüyor: Kuş Cenneti Hersek Lagünü’ne birçok ‘projeyi’ barındıracak kompleks kurulacak

Yalova’da bulunan ve ‘kuş cenneti’ olarak bilinen Hersek Lagünü çevresine millet bahçesi inşa edileceği öğrenildi. Kuşların yaşam alanlarının tehlike altına gireceği belirtiliyor

Yalova Altınova ilçesi Belediye Başkanı Metin Oral, Türkiye’nin en büyük ‘millet Bahçesi’ni inşa edeceklerini belirten açıklamada bulundu. ‘Kuş cenneti’ olarak bilinen ve kuşların doğal yaşam alanı olan Hersek Lagünü’nün çevresine inşa edilmesi planlanan ‘millet bahçesi’ kuşların yaşam alanını tehlike altına girmesine yol açıyor.

Doğal Yaşamı Yok Etme Projesi: Millet Bahçeleri

1 milyon 400 bin metrekare alan üzerine kurulması planlanan ‘millet bahçesinin’ Hersek Lagünü’nün çevresinin ‘birçok projeyi barındıracak devasa bir kompleks olacağını’ söyleyen Oral şunları anlattı: “İçerisinde satış noktalarımız, kafeteryamız, sucul bitkilerle ilgili özel süs havuzumuz, arge bölümümüz, laboratuvarlarımız, pazarlama yerlerimiz olmak üzere 40 dönüm üzerine kurulu tıbbi ve aromatik bitkiler bahçemiz olacak.”

Bölgenin ‘Değerini’ Artıracak’

Projenin bir kısmını eylül ayında hayata geçireceklerini belirten başkan Oral, sözlerini şöyle sürdürdü: “Plaj ve bir kuş gözlem kulemiz hayata geçti. Türkiye’de engelliye uyumlu ilk bahçe olacak. Bölgemizin değerini arttıracak, ülkemizin turizmine katkı sunacak projeler olacak. Osmangazi Köprüsü ile birlikte bölgedeki büyük şehirlerimizin tamamına yakın bir alanımız olacak. Hem ülkemize hem de yurt dışına tanıtım açısından değer katacak.” 

Günün Haberleri

Ekoloji konulu diğer haberler