Takip Et

Ekoloji

Mikro plastikleri hava yoluyla soluyor muyuz? İçtiğimiz su, soluduğumuz hava ne kadar güvenli?

Alfred Wegener Enstitüsü’ (AWI)tarafından yapılan araştırmada dünyanın en ücra köşeleri olan Kuzey Kutbu ve Alp Dağları’nda bile mikro plastiklere rastlandı. Bu durumda hava yoluyla yayılan mikro plastikleri soluyor muyuz sorunsalı ortaya çıkıyor

Alfred Wegener Enstitüsü’nün (AWI) araştırmasında Kuzey Kutbu’nda (Arktik Bölge) ve Alplerde bile mikroplastiğe rastlandığı bildirildi.

Kuzey Kutbu’nda bazı noktalarda bir litre karda 14 bin 400 kadar parçacık olduğu anlaşılırken, ortalama olarak bir litrede bin 800 parçacık sayıldı.

Doğada plastik atıkların parçalanmasıyla meydana gelen mikroplastiklerin artık içtiğimiz suda, okyanusun en derin noktasında ve hatta deniz hayvanlarında tespit edildiği biliniyor. Ancak yapılan bir araştırma çarpıcı bir sonuca varıyor: Mikroplastikler atmosferde özellikle kar tanelerinin içinde büyük mesafeler kat ederek dünyanın en ücra köşelerine kadar yayılabiliyor. 

Mikroplastiklerle aynı büyüklükte olan polenlerin hava yoluyla Arktik bölgeye ulaştığı kanıtlanmıştı. Sahra tozları da en az 3 bin 500 kilometre kat ederek kuzeydoğu Atlantik’e kadar ulaşıyor.  

Araştırmacılar kar örneğinin alındığı yere göre farklı parçacıklara rastladı. Arktik bölgede daha çok nitril kauçuk, akrilat ve boya partikülleri tespit edilirken Bavyera’da otomobil lastiklerinde de kullanılan çeşitli kauçuk parçacıkları yoğun olarak görüldü. Nitril kauçuk genellikle hortumların onarımında, suni boyalar da bina yüzeyleri, gemi ve otomobillerde kullanılıyor.       

Plastiği hava yoluyla soluyor muyuz? 

Mikroplastikler atmosferde özellikle kar tanelerinin içinde dünyanın en ücra köşelerine kadar yayılıyor. Araştırmacılar insanların hava yoluyla plastik soluyup solumadığı sorusuyla karşı karşıya.

Dr. Bergmann, ellerindeki bulgular temelinde, “Büyük miktarlarda mikroplastiğin hava yoluyla yayıldığını kaydettiğimizde tabii şu soruyla karşı karşıya kalıyoruz: Ne kadar plastik soluyoruz ve ne kadar zarar görüyoruz?” diyerek bu sorunun da araştırmalarla netleştirilmesi gerektiği konusunda uyarıyor.  (DW Türkçe’den derlenmiştir)

Günün Haberleri

Ekoloji konulu diğer haberler