Takip Et

Güncel

Merkez Bankası Başkanı görevden alındı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Başkanı (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin ek 35’inci maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 2’nci maddesi gereğince görevden alındı. Çetinkaya’nın görevden alınmasının gerekçesi ise belirtilmedi

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre; Çetinkaya, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin ek 35’inci maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 2’nci maddesi gereğince görevden alındı. 

Yerine başkan yardımcılığı görevini sürdüren Murat Uysal atandı. Görevden alınan Çetinkaya’nın görev süresinin bitmesine yaklaşık 10 ay vardı.

TCMB Başkanlığı’na atanan Uysal, 9 Haziran 2016 yılından bugüne kurumda başkan yardımcılığı yapıyordu.

TCMB’de konuya ilişkin şu duyuru yapıldı:

“Uysal yaptığı ilk açıklamada, bankamızın kanunla kendisine verilen görev ve yetkiler çerçevesinde temel amacı olan fiyat istikrarını sağlamaya odaklı para politikası araçlarını bağımsız bir şekilde uygulamaya devam edeceğini belirtti. Yeni dönemde fiyat istikrarı ve finansal istikrar hedefleri doğrultusunda uygulanacak politikalar ile ilgili iletişim kanallarının en üst düzeyde kullanılacağını belirten Uysal, bu çerçevede önümüzdeki günlerde bir basın toplantısı düzenleyecektir.”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler