Takip Et

Dünya

Merkel: Hitler’e suikast düzenleyenler örnek alınacak kişiler

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Adolf Hitler’e düzenlenen suikast girişimin yıl dönümü öncesinde açıklama yaptı. Suikastçilerin örnek alınması gereken kişiler olduğunu ifade edip, aşırı sağla mücadele vurgusu yaptı

Adolf Hitler’e suikast düzenlenmesinin 75. yıldönümü yaklaşırken Almanya Başbakanı Angela Merkel’den açıklama geldi.

Adolf Hitler’e düzenleyenlerin örnek alınması gerektiğinin belirtildiği açıklamada 20 Temmuz tarihinde, Nasyonal Sosyalizm iktidarına karşı duran herkesi andıklarını belirtti.

Merkel, “Bugün de demokrasiyi yıkmak isteyen tüm eğilimlere karşı durmakla yükümlüyüz dediği konuşmada “Vicdanlarının sesini dinleyerek, Nasyonal Sosyalizm karanlığına gömülmüş olan Almanya’nın tarihine damga vurdular” diye konuştu.

Ne Olmuştu?

Nazi Almanyası’nda 20 Temmuz 1944 tarihinde Albay Claus von Stauffenberg öncülüğünde bir grup subay, Adolf Hitler’i bir bombalı saldırı ile öldürmeye çalışmış, ancak suikast girişimi başarısız olmuş ve Hitler hafif yaralı olarak kurtulmuştu. Stauffenberg ve suikast girişiminin arkasında bulunan 200’e yakın isim idam edilmişti.

“Örnek Almalıyız’

Merkel, 20 Temmuz suikast girişiminde bulunanları “örnek” olarak nitelendirdi. “Vicdanlarının sesini dinleyerek, Nasyonal Sosyalizm karanlığına gömülmüş olan Almanya’nın tarihine damga vurdular” diyen Merkel, bu kişilere teşekkür borçlu olduklarını belirtti ve “Bu tür eylemler olmasaydı belki de anayasamız bugünkü haliyle ortaya çıkmayacaktı. Bugünümüzü bu insanların cesareti üzerine inşa edebiliriz. Tarihimizin bu sayfası olduğu için mutluyuz” şeklinde konuştu.

‘Aşırı Sağla Mücadele Edilmeli’

Almanya Başbakanı, video mesajında ülkede aşırı sağcıların sayısının arttığına dikkat çekti. Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke’nin öldürülmesinin, siyasi sorumluluk alanların korunması konusunun ne kadar önemli olduğunu gözler önüne serdiğini vurgulayan Merkel, “Burada herkesin gayet açık bir sinyal vermesi gerek” dedi. Başbakan Merkel, herkesi “demokrasinin ve sivil toplumun güçlü olması ve aşırı sağcılara hiçbir şans tanınmaması” yönünde toplumda çaba sarf etmeye davet etti.(DW’den derlenmiştir)

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler