Takip Et

Güncel

Memur-Sen hükümetin yaptığı zam teklifini reddetti

Memur sendikaları ve hükümet 2020 yılında memurlar için belirlenecek olan ekonomik ve sosyal haklar için bir araya geldi. Hükümetin yaptığı teklifi kabul etmeyen Memur-Sen, teklifi yok sayıyoruz açıklaması yaptı

Hükümet ve memur sendikaları; memurların ekonomik ve sosyal haklarının belirleneceği toplu sözleşmelerin dördüncü görüşmesinde de uzlaşmaya varamadı

Hükümetin yapmış olduğu, 2020 yılı için ilk 6 ay yüzde 3,5 ikinci 6 ay yüzde 3, 2021 yılı için ilk 6 ay yüzde 3 ikinci 6 ay yüzde 2.5 teklifini reddeden Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, ‘Makul bir teklif bekliyoruz dedik, malul bir teklif geldi. Kabul etmemiz mümkün değil” diyerek heyeti salondan çıkardı. Yalçın, “Bu teklifi yok sayıyoruz, yeni bir teklif bekliyoruz” dedi.

Kendilerine getirilen teklifin memurların yaşamında dengeleme yaratmadığını belirten Yalçın şöyle devam etti:

“Ne Memur-Sen’in istekleri ne piyasanın gerçekleriyle uyumlu bir teklif değildi. Elektrik ve zamları ortada, memur ve emeklilerin giderlerindeki oranlar arttı. Bu teklif bu anlamda çok cılız bulduk. Kur düştü, faiz oranları düştü, cari fazla var”

Memur-Sen’in Teklifi:Yüzde 8+7

Toplu sözleşme masasında 11 hizmet kolunun tamamıyla yetkili konfederasyon olan Memur-Sen, taban aylığa seyyanen 200 lira, ilk yıl yüzde 8+7, ikinci yıl yüzde 6+6 zam ve birinci yıl yüzde 3, ikinci yıl yüzde 2 refah payı talebinde bulunmuştu.

Bugün yapılacak olan son ve dördüncü görüşmenin ardından pazarlıklar için belirlenen son tarih 20 Ağustos. Bu tarihe kadar anlaşmaya varılmazsa hakem kuruluna başvurulacak. Hakem kurulu 5 gün içinde kararını açıklayacak.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler