Takip Et

Güncel

Mardin’e iki gündür su verilmiyor!

DEDAŞ, kayyum döneminde biriken elektrik borçları nedeniyle mahkeme kararına rağmen bir kez daha MARSU’nun elektriklerini kesti. Mardin’e iki gündür su verilemiyor

Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin 31 Mart yerel seçimlerinde kayyum yönetiminden Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimine geçmesinin ardından Dicle Elektrik Dağıtım AŞ. (DEDAŞ) üçüncü defa belediye iştiraki olan Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (MARSU) sularını kesti. Kayyum yönetiminde biriken elektrik borcunu gerekçe yapan DEDAŞ’ın kesintisi nedeniyle kente 2 gündür su verilemiyor. 

MARSU’nun elektriğinin kesilmesi daha önce yargıya taşınmış, Mardin 1. Asliye Hukuk Mahkemesi “İdari tedbir kararı” vermişti. Mahkeme kararında kesintinin 850 bin kişiyi ilgilendirdiğini ve “telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabileceğini” gerekçe göstermişti.

Ancak buna rağmen elektrikleri yeniden kesen DEDAŞ, konuya dair henüz bir açıklama yapmış değil. DEDAŞ’ın yanı sıra HDP’li Mardin Büyükşehir Belediyesi ve MARSU’dan da konuya dair herhangi açıklama yapılmadı. Ulaştığımız belediye yetkilileri sadece sorunun giderilmesi için çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

Mardin Büyükşehir Belediyesi, kayyum döneminde DEDAŞ’a 96 milyon TL borçlandırılmıştı. Alınan kredilerle DEDAŞ’ın borcunun 80 milyon TL’lik kısmı ödenirken, 16 milyonluk kısmının ödenmesi için de belediye ile DEDAŞ arasında yapılan görüşmelere rağmen belediye yetkilileri sonuç alamadı. (MA)

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler