Takip Et

Güncel

Mardin’de kayyım protestosuna saldırı: Vekiller hastanelik, gazeteciler gözaltında

Mardin’de kayyım protestoları sırasından haber takibi yapan gazeteciler Ahmet Kanbal, Mehmet Şah Oruç, Rojda Aydın, Nurcan Yalçın ve Halime Parlak gözaltına alındığı duyuruldu

Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atanmasını protesto etmek için belediye binası önünde bir araya gelenlere polisler gaz bombaları ve tazyikli suyla saldırdı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili ve belediye eş başkanının da bulunduğu kitle belediye binası yakınlarında bir araya geldi. Çevreyi ablukaya alan yüzlere polis, kısa bir süre sonra, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları atan kitleye saldırmaya başladı.

Vekiller Hastaneye Kaldırıldı

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, polis saldırısı sonrasında kitle Mardin-Kızıltepe karayolunu trafiğe kapattı. Her geçen dakika sertleşen saldırı sırasında fenalık geçiren bazı insanlar çeşitli yerlerinden yaralandı. Bu sırada fenalık geçire HDP’li milletvekilleri Tülay Hatimoğlu, Serpil Kemalbay ve Pero Dündar hastaneye kaldırıldı. Milletvekilleri kısa bir süre sonra hastaneden taburcu edildi.

5 Gazeteci Gözaltında

Öte yandan, yaşananları görüntülemek isteyen Mezopotamya Ajansı muhabirleri Ahmet Kanbal ve Mehmet Şah Oruç, Jinnews muhabiri Rojda Aydın ile gazeteciler Nurcan Yalçın ve Halime Parlak yaka paça gözaltına alındı. Gazetecilerin yanı sıra çok sayıda yurttaşında gözaltına alındığı öğrenildi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler