Takip Et

Güncel

Mahkemenin beraat kararına rağmen bakan onayı ile ihraç edildi

Katıldığı bir basın açıklaması nedeniyle hakkında açılan davada beraat eden SES Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Recep Oruç, KHK’nin geçici bir maddesi gerekçe gösterilerek Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın onayı ile ihraç edildi.

Türkiye’nin Efrin kentine yönelik 20 Ocak 2018’de başlattığı operasyona ilişkin Diyarbakır’daki siyasi parti, sivil toplum örgütleri ve meslek odalarının ortak bir açıklamasına katılanlardan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Recep Oruç, gözaltına alınıp görevinden uzaklaştırılmıştı. Soruşturma sonucu Oruç hakkında “Örgüt üyesi olmak” ve “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Dava sonucunda söz konusu suçlamalarla ilgili somut delil bulunamadığı için Oruç hakkında beraat kararı verildi.  

Mahkemenin beraat kararı ardından görevine dönmeyi bekleyen Oruç hakkında bu kez Sağlık Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu tarafından soruşturma başlatıldı.

Gerekçe KHK’ye dayandırılıyor

7145 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 26’ncı maddesi ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin geçici 35’inci maddesinin b fıkrasının dokuzuncu bendindeki, “657 sayılı kanuna ve diğer mevzuata tabi her türlü kadro, pozisyon ve statüde (işçi dahil) istihdam edilen personel, ilgili kurum veya kuruluşun en üst yöneticisi başkanlığında bağlı, ilgili veya ilişkili olunan bakan tarafından oluşturulan kurulun teklifi üzerine ilgili bakan onayı ile kamu görevinden çıkarılır” hükmünü belirten Disiplin Kurulu, yapılan değerlendirme sonucu Oruç’un görevden çıkarılması yönündeki talebi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın onayına sundu. 

Bakan Koca, 26 Temmuz tarihli onay ile Psikolog Oruç’un kamu görevinden çıkarılmasına karar verdi. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler