Takip Et

Dünya

Lenin heykeli imamlar tarafından onarıldı!

Tacikistan’ın güneyindeki Müslüman din adamlarının camilerde topladıkları haftalık bağışlarla Lenin heykelini restore ettikleri belirtildi

Tacikistan’ın güneyindeki Müslüman din adamlarının camilerde topladıkları haftalık bağışlarla Lenin heykelini restore ettikleri belirtildi.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Bolşevik Devrimi’nin lideri Lenin’in Şaruz kentinin merkezinde bulunan heykeli iki yıl önce kimliği belirsiz kişilerce devrilmişti. Saldırı sırasında eli kırılan heykele yeniden el yapılırken Lenin altın rengine boyandı.

‘Heykeli tamir ettiler’

Şaruz Kent Konseyi’nden Mehriniso Rajabova, heykeli restore ettirmek için para toplama fikrini imamların kent yönetimine getirdiğini söyledi ve ekledi; “Heykeli tamir ettirdiler, heykel etrafındaki parkı da elden geçirdiler ve fıskiyeleri yaptırdılar.”

Radio Ozodi’ye konuşan bir imam, restorasyonun maliyetini açıklamasa da her caminin haftada 100 dolar bağış topladığını söyledi. 11 yıl sonra bağımsızlığını ilan eden ülkede çok sayıda Lenin heykeli yıkılırken, ülkenin güneyindeki en büyük Lenin heykeli olan bu heykel, tarihi değer taşıdığı gerekçesiyle yıkılmamıştı.

 

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler