Takip Et

Ekoloji

Kuzey Kutbu’nda ekstrem sıcaklık artışı

Karbon salımının artmasıyla beraber yaşanan İklim Krizi’ne bağlı olarak yükselen sıcaklık değerleri doğal yaşamı tehdit oluşturacak boyutlara evriliyor. Kuzey Kutbu’nun çevresinde ölçülen sıcaklık değeri 29 dereceyi buldu

Endüstriyalizmin gelişmesi ile yoğun olarak atmosfere salınan karbon miktarının artışı beraberinde dünya sıcaklıklarında krize doğru evrilecek dönüşümleride getiriyor.

Son zamanlarda Kuzey Kutup bölgesinde yaşanan ani hava değişimleri ve sıcaklık değerlerin artışı devam ediyor.

Kuzeybatı Rusya’daki Arktik Okyanusu yakınlarında sıcaklık değerlerinin 29 santigrata yükseldiği belirtiliyor.

Karbondioksit Konsantrasyonu İlk Kez Milyonda 415 Oranına Ulaştı

Normal sıcaklık değerinin 12 derece olduğu Arkhangelsk bölgesinde cumartesi günü sıcaklık değeri 29 derece olarak ölçüldü. 350 bin kişilik şehir, Arktik Okyanusu’ndaki Barents Denizi’ni besleyen Beyaz Deniz’in yanında konumlanıyor. Arkhangelsk’in doğusundaki kırsal bir bölge olan Koynas’ta ise pazar günü hava daha da sıcaktı, termometreler 31 dereceyi gösterdi. Kazakistan sınırından Beyaz Deniz’e kadar Rusya’daki pek çok yerde sıcaklıkların ortalamanın 20 derece üzerinde seyrettiği belirlendi. Yüksek sıcaklıklar, cumartesi günü 25 dereceye ulaşarak yılın en sıcak gününü yaşayan Finlandiya’yı da etkiledi.

Grönland’da, buz tabakasının erimesi normalden yaklaşık bir ay erken başladı. Alaska’da ise birkaç nehirde kış buzunun erimesi rekor derecede erken tarihte gerçekleşti. Kuzey Kutbu genelinde, deniz buzunun miktarı haftalar boyunca rekor seviyede düşüktü.

Karbondioksitte Aralıksız Artış Sürüyor

Japonya Meteoroloji Ajansı’nın verilerine göre geçtiğimiz Nisan ayı sıcaklıklarının tüm gezegende kayda geçenler arasında en yüksek ikinci sırada olduğunu gösteriyor.

Bu değişikliklerin tümü, şimdi bir başka sembolik eşiği aşan, karbondioksitteki aralıksız artışlar ile gerçekleşti. Cumartesi günü Hawaii’deki Mauna Loa Gözlemevi’nde milyonda 415 oranında karbondioksit ölçümü en azından 800 bin yıldır -ve muhtemelen 3 milyon yıldır- ulaşılan en yüksek seviyedeydi. Sanayi Devrimi’nden bu yana karbondioksit seviyeleri yaklaşık yüzde 50 arttı.

Scripps Okyanus Bilimi Enstitüsü’nde gazı izleyen programın yöneticisi Ralph Keeling, geçen yılki karbondioksit birikiminin “En üst seviyede olduğu”nu tweet’ledi. Bilim insanlarına göre karbondioksit, bazı diğer ısı tutucu gazlar ile birlikte, son yıllarda küresel ısınmanın başlıca nedeni sayılan sera gazlarından biri.

Gezegen için en sıcak 19 yılın 18’i 2000’den bu yana gerçekleşti ve bu olağan dışı ve çoğu zaman rekor kıran yüksek sıcaklıkları gözlemlemeye devam ediyoruz ancak sera gazı salınımlarını kesmek bu durumu yavaşlatacak.

(Çeviri: Simge Çırak/Kaynak) 

Günün Haberleri

Ekoloji konulu diğer haberler