Takip Et

Güncel

Kürkçüler Hapishanesi’nde tutuklulara işkence

Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Hapishanesi’nde maruz kaldıkları psikolojik baskı ve fiziki saldırılara karşı günde 6 kez eylem yaptıkları belirtilen tutuklular, ilgili tüm kesimleri “tutukluların sesi” olmaya çağırdı

Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Hapishanesi’nde kalan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Adana İl Yöneticisi Halit Şaşmaz, ailesi aracığıyla hapishanede yaşanan hak ihlallerini paylaştı. 

Kaldıkları hapishanede yoğun psikolojik ve fiziki saldırılara maruz kaldıklarını aktaran Şaşmaz, tüm duyarlı kamuoyunu ve insan hakları savunucularından sesleri olmalarını istedi.

‘Çıplak aramayı kabul etmedik darp edildik’

MA’dan Hamdullah Kesen’in haberine göre; 17 Haziran’da HDP Adana İl Gençlik Meclisi’ne dönük operasyonda gözaltına alındığını hatırlatan Şaşmaz, gözaltı sırasında ve götürüldükleri adliye koridorunda polislerin kötü muamele ve işkencelerine maruz kaldığını ifade etti. Şaşmaz, ardından da asılsız iddialar ve gizli tanık beyanlarına dayanılarak kendisiyle birlikte 7 kişinin tutuklandığını kaydetti. 

25 Haziran’da götürüldükleri Kürkçüler F Tipi Kapalı Hapishane girişinde ise, çıplak arama dayatmasını kabul etmediklerini için feci şekilde darp edildiklerini ifade eden Şaşmaz, “Ben ve 4 arkadaşım cezaevi girişinde darp edildik. İnsan onuruna aykırı çıplak aramayı kabul etmediğimiz için feci şekilde darp edildik. Bizler hem emniyet ve adliyede hem de cezaevinde kötü muameleye, hak ihlallerine maruz kaldık” diye belirtti.

Günde 6 kez eylem yapıyorlar

Şaşmaz, cezaevindeki gardiyanların tutukluları bağımsızlar koğuşuna yönlendirdiğini, bu uygulamayı kabul etmeyenlerin ise psikolojik baskıya maruz kalıp, yine darp edildiğini kaydetti. 

Şaşmaz, “Bizleri bağımsızlar koğuşuna göndermek istediler. Biz bu dayatmayı kabul etmedik. Yoğun psikolojik baskı ve darbe maruz kaldık. DAİŞ ve FETÖ’cülerle aynı koridordayız. Onlarla görüşlere çıkarılmaya çalışıyorlar. ‘Arama’ adı altında koğuşlarımız basılıyor. Askeri nizamda ayakta sayım dayatılıyor ancak bu dayatmayı kabul etmiyoruz. Bu baskılara karşı günde 6 kez eylem yapıyoruz. Tüm duyarlı kamuoyunu ve insan hakları savunucuları da bu hak ihlallerine karşı duyarlılığa olup, sesimize ses olsunlar” diye çağrıda bulundu.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler