Takip Et

Güncel

Koyê saldırısında yaşamını yitiren Peşmergelerin isimleri açıklandı

Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum, İran’ın Kürdistan Demokrat Partisi-İran (KDP-İ) ve Kürdistan Demokrat Partisi’nin (HDK) Koyê’deki parti üslerine düzenlediği saldırının “tehlikeli bir ihlal” olduğunu belirtti. Saldırıda yaşamını yitiren 14 kişinin isimleri açıklandı

Mezopotamya Ajansında yer alan habere göre, İran rejim güçlerinin Cumartesi günü Kürdistan Demokrat Partisi-İran (KDP-İ) ve HDK’nin Hewlêr’e bağlı Koyê’deki parti üslerini hedef aldığı saldırıya ilişkin Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum yazılı bir açıklama yayımladı.Saldırıların kaygı uyandırdığının belirtildiği açıklamada şunlar kaydedildi: “Çünkü saldırılarda çok sayıda sivil insan şehit düşmüş ve yaralanmıştır. Bunların çoğu kadın ve çocuktur. Güç kullanılması doğru bir yöntem değildir. Sorunlar diyalog ve barışçıl yollarla çözülmeli.”

Açıklamanın devamında Koyê’deki saldırının bir ülkenin güvenliğinin ihlal edilmesi açısından tehlikeli olduğu belirtilerek İran’dan şu talepte bulunuldu: “İran devleti ve halkının çıkarları için, taraflar için diyalog ve uzlaşma kapılarını açın. Sorunları barışçıl ve diplomatik yollarla çözün.”

 Aşamını yitiren 14 Peşmergenin isimleri çıklandı

Öte yandan yaşamını yitirenlerin isimleri de açıklandı. 6 ayda bir yapılan toplantı sırasında gerçekleştiği belirtilen saldırıda, HDK tarafından yapılan açıklamada 14 peşmergenin yaşamını yitirdiği, 40 kişinin de yaralandığı belirtildi.

Açıklamaya göre yaşamını yitirenlerin isim ve görevleri şöyle: “Kerim Mehdewî (Kerîm Seqizî) – HDK Merkez Komite üyesi, İbrahim İbrahimi (Braym Zîweyî) – HDK Merkez Komite üyesi, Nesrin Hedad – HDK Merkez Komite üyesi, Rehman Piroti – HDK Merkez Komite üyesi, Suheyla Qadri, – HDK Merkez Komite üyesi, Haşim Azizi  – HDK Merkez Komite üyesi, Osman Osmani, Kerim Resulzade (Mam Şêrko), Hawrê Karsaz (Hawrê Şêxanî), Pêşewa Seyyid Ömer, Cemal Ekberi, Mensur Ekberi Pur.”

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler