Takip Et

Ekonomi

Konkordato kararı alan yapı-market zinciri Pratiker 6 mağazasını kapatıyor

Türkiye ekonomisinde krizin etkileri sürüyor. Daha önce konkordato ilan eden yapı-market zinciri Pratiker 6 adet mağazasını tasfiye etme kararı aldı

Yapı market zinciri Praktiker’in konkordato süresi uzatıldı. Kesinleşmiş bir yıl konkordato kararı verilen Pratiker altı mağazasını tasfiye etme kararı aldı.

Söz konusu kararın, alacaklı şirket avukatlarının talebi üzerine, Praktiker’in bazı alışveriş merkezlerinde bulunan mağazalarının ise boşaltılmasına mahkeme tarafından karar verildi.

 Ekonomik krizin en fazla etkilediği sektörlerin başında gelen inşaat sektörüne yönelik faaliyet yürüten firmalar, iflas sarmalından kurtulmaya çalışıyor. Mali yapısı bozulduğu gerekçesiyle 3 aylık geçici konkordato ilan eden yapı market zinciri Praktiker’e, bir yıllık daha konkordato süresi verildi.

1979 yılında Almanya’da 4 mağazayla organize perakende ev geliştirme alanında faaliyet göstermeye başlayan ve 1997’de geldiği Türkiye’de 16 mağazası bulunan Praktiker’in şirket hisseleri, 2014 yılında Hasan Yalçın’a ait Uygulama Yapı Marketleri AŞ’ye devredildi.

Praktiker Perakende Mağazacılık AŞ, Uygulama Yapı Marketleri AŞ. ve Hasan Yalçın adına avukatlar aracılığıyla mahkemeye sunulan dilekçede, İcra İflas Kanunu’nun (İİK) 285 ve Türk Ticaret Kanunu’nun (TTK) 286. maddelerindeki hükümler gereği, ödeme güçlüğüne düşen şirketlere, alacaklılarıyla konkordato akdetmesini (sözleşme) sağlamak amacıyla konkordato mühleti verilmesi ve ihtiyati tedbir konulması talep edildi.

Günün Haberleri

Ekonomi konulu diğer haberler