Takip Et

Güncel

Kılıçdaroğlu’ndan kayyum tepkisi: OHAL resmen bitti ama fiilen devam ediyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP’nin Van, Diyarbakır ve Mardin büyükşehirlerine yapılan kayyım atamaları hakkında yaptığı açıklamada 20 Temmuz’da ilan edilen OHAL’in resmen kalktığını ama fiilen sürdüğünü belirtti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İçişleri Bakanlığı tarafından HDP’nin Van, Diyarbakır ve Mardin büyükşehirlerine kayyım atamaları hakkında açıklama yaptı.

Kılıçdaroğlu, madem böyle yapacaktınız, sandığı neden koydunuz ifadelerini kullanıp , “Kenan Evren’de, darbe dönemlerinde bile yaşanmamıştı böyle şeyler” dedi

‘Her şey Bir Kişinin İki Dudağı Arasınd

 Sözcü’den gazetesinden Deniz Zeyrek’e konuşan Kılıçdaroğlu, kayyım atamalarına ilişkin “madem sandığı koydunuz, niye gereğini yapıp vatandaşın iradesine saygı göstermiyorsunuz?” diyerek tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu şunları söyledi: “Aklın mantığın alacağı şeyler değil bunlar. Bu yapılanlarla dünyanın hiçbir yerinde ‘Türkiye’de demokrasi var’ı anlatamayız. 20 Temmuz’da ilan edilen OHAL resmen bitti ama fiilen devam ediyor. Zaten (Cumhurbaşkanı Tayyip) Erdoğan ilan etmişti. ‘Seçilirlerse görevden alırız’ demişti. Her şey bir kişinin iki dudağı arasında. Kenan Evren’de, darbe dönemlerinde bile yaşanmamıştı böyle şeyler.”

Partinin İsmi Ne Farkeder?

Büyükşehirlere de kayyım atanabileceği iddialarıyla ilgili konuşan Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: “Partinin adı ne fark eder ki? Bir kişinin iradesi ile her şey olabiliyor, milletin iradesi yok sayılabiliyor ülkede. Artık demokrasinin son kırıntıları da ortadan kalktı.”

Öte yandan Kılıçdaroğlu, parti olarak alınan ve alınabilecek diğer kayyım kararlarıyla ilgili ne yapmayı düşündüklerine ilişkin soruya, “Bu tür olaylar yaşanınca sokağa çıkmak, protesto etmek gibi durumları doğru bulmuyoruz. Biz milletin ferasetine güveniyoruz. İstanbul’da da aynı şeyi YSK eliyle bize yaptılar. ‘Ya sokağa çıkın ya boykot edin’ dediler. İkisini de yapmadık. Halkın ferasetine güvendik ve gördük” yanıtını verdi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler