Takip Et

Güncel

Kılıçdaroğlu: Altan, Ilıcak, Kavala, Demirtaş, S.Süreyya Önder hangi gerekçeyle içeride?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis grubundaki yaptığı konuşmada tutuklu gazeteci ve siyasilere değindi. “Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak, Selahattin Demirtaş hangi gerekçeyle içeride? Bu kişi cumhurbaşkanı olabiliyorsa hapiste ne işi var?” yorumunda bulundu

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis grubu toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerin yanısıra hapishanede tutulan gazeteciler ve siyasetçilere değindi.

Kılıçdaroğlu “Adalet sadece bizim için değil herkes için, insan için, evren için adalet istiyoruz” dedikten sonra “Sırrı Süreyya Önder, bırakın siyaset adamını, önemli bir entelektüel, niye içeride? Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak, Selahattin Demirtaş hangi gerekçeyle içeride? Bu kişi cumhurbaşkanı olabiliyorsa hapiste ne işi var? diye sordu.

‘İnsanlık Katliamı Yaşandı’

CHP lideri, grup toplantısındaki konuşmasına Sivas Katliamı’nda yaşamını yitirenleri anarak başladı.

“Bugün 2 Temmuz. Madımak olaylarına gelmek istiyorum” ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: “İnsanlar sazlarıyla sözleriyle panelde bir şeyler anlatmak istediler. 2 Temmuz’da Madımak’ta insanlık katliamı yaşandı. Bunu unutmayacağız, unutturmayacağız. Şunun bilinmesi çok önemli. Bir insanı, düşüncesini, siyasi görüşünü beğenmeyebilirsiniz. Ama bir insanı yakamaz, öldüremezsiniz. Ama kini ve öfkeyi de asla yüreğimizde tutmamalıyız. Kini ve öfkeyi bir tarafa bırakacağız. Geçmişteki hataları bir kenara bırakacağız.”

‘Ölenlerin Hesabını Kim Verecek’

Ergenekon davası kapsamında yargılanan kişilerin beraat etmesine de dikkat çeken Kılıçdaroğlu şu açıklamalarda bulundu:

“2007’de Ümraniye’nin çatısında bulunan el bombaları ile Ergenekon ve Balyoz davası başladı. Ne oluyordu Türkiye’de? Bulunan el bombasından orduya, aydınlara, gazetecilere operasyon yapılıyordu. 12 yıllık üretilen yalan 2019’da çöktü” dedi. Kılıçdaroğlu şöyle konuştu: “Tamamının yalan olduğu mahkeme ile doğrulandı. 3 bin kişi hakkınd atakip yapıldı, 588 kişi hapse atıldı, 7 kişi ifadesini vermeden öldü, 7 kişi kanser oldu, Genelkurmay Başkanı terörist diye hapse atıldı. Toplumun belleği unutmasın diye anlatıyorum bunları. 12 yıl sonra ‘Pardon’ diyoruz. 12 yılda bu ailelerin çektiklerinin hesabını kim verecek? Ali Tatar’ın, Erhan Göksel’in, Kuddisi Okkır’ın, Türkan Saylan’ın hakkını kim verecek? 82 milyon için hak, hukuk ve adalet istiyoruz. Mehmet Haberal dünyanın en önemli doktorlarından biri. Hapiste tutuldu. Tuncay Özkan 6 yıl hapiste tutuldu. Ben sık sık tekrar ederim, Türkiye’de kimsenin can ve mal güvenliği yok. Genelkurmay Başkanı’nı terörden alıyorsan vatandaşı da alır. Bütün bu süreç yaşanırken arkasında siyasi güç vardı. O davaların savcıların olmasından memnun musun yoksa hicap mı duyuyorsun? Ya da geriye dönüp ‘Bizi kandırdılar’ mı diyeceksin?”

Adalet İstiyoruz’

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu konuşmasının devamında adaletin önemine vurgu yaparak şu anda cezaevinde bulunan sayasiler, gazeteciler ve aydınları gündeme getirdi: “Eren Erdem, Osman Kavala neden içeride? Sırrı Süreyya Önder siyasette önemli bir entelektüel. Bırakın siyaset adamını önemli bir entelektüel niye içeride? Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak, Selahattin Demirtaş hangi gerekçeyle içeride? ‘Cumhurbaşkanı adayı olacağım’ diyor. Olabilirsin diyorlar. Seçime giriyor ama hapishanede kalacaksın diyorlar. Vicdan sahibi, adaleti isteyen her kişiye sormak istiyorum. Bu kişi cumhurbaşkanı olabiliyorsa hapiste ne işi var. Adalet sadece bizim için değil herkes için, insan için, evren için adalet istiyoruz. Barış bildirisine imza atan akademisyenler fikrini beğenin beğenmeyin neden içeride? Cumhuriyet yazarları neden içeride?” (HABER MERKEZİ)

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler