Takip Et

Güncel

KCK Konsey üyesi Diyar Xarib hava saldırısı sonucu hayatını kaybetti

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada 5 Temmuz günü Kandil’e yapılan hava saldırısı sonucu KCK Genel Başkanlık Konseyi üyesi Diyar Xarib’in (Helmet) yaşamını yitirdiği belirtildi

Koma Civakên Kurdistan (Kürdistan Topluluklar Birliği) Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı Kandil’e düzenlenen hava saldırısı ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

Türkiye Devleti’ne bağlı savaş uçakları tarafından yapılan hava saldırısı sonucunda KCK Genel Başkanlık Konseyi üyesi Diyar Xarib (Helmet) ile yanında bulunan Devran ve Şahin isimli gerillaların yaşamını yitirdiği belirtildi.

Helmet yoldaşın ölümü tesadüfü değildir denilen açıklama da şu ifadeler kullanıldı. “Türk devletinin Başurê Kürdistan’daki işbirlikçileri ve ajanlarıyla birlikte planlı bir saldırı yapılmıştır. Başurê Kürdistan’a yönelik işgal saldırılarının arttığı bir dönemde Başurê Kürdistan halkının yetiştirdiği büyük devrimci Helmet yoldaş hedef alınmıştır. Bu saldırıyla hem Özgürlük Hareketimize darbe vurmak hem de Başurê Kürdistan halkının işgale karşı mücadelesini zayıflatmak amaçlanmıştır.”

Diyar Xarib (Helmet) Kimdir?

Yapılan açıklamada 25 yıldır özgürlük mücadelesinde görev aldığı belirtilen Xarib ile ilgili detaylı bilgiler paylaşıldı. Açıklama şöyle:

“Önder Apo’nun eğitimini alan Helmet yoldaş PKK Merkez Komite ve KCK Yürütme Konseyi üyeliği, PÇDK’nin kuruluşunda Ş. Viyan Soran’la birlikte yer almış, Genel Başkanlık ve Eşbaşkanlık yapmıştır. Derin tarih bilinciyle tüm eğitimlerimizde Kürdistan Tarihi dersleri vererek yoldaşlarımızın, militanların ve tüm Kürdistan halkının doğru tarih bilinciyle donanmasını sağlamıştır.”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler