Takip Et

Ekoloji

Kaz Dağları’nda “Büyük Su ve Vicdan Nöbeti”

Kaz Dağları’nda Kanadalı şirket Alamos Gold tarafından siyanürlü altın arama ve doğanın tahrip edilmesine dönük tepkiler sürüyor. Şirketin faaliyetlerinin sonlandırılması için “Büyük Su ve Vicdan Nöbeti” başlatıldı

Kaz Dağları’nda yaratılan tahribatı sonlandırmak ve Kaz Dağları için yaşam çağrısı yapmak amacıyla çok sayında kişi bölgeye gitti.

2 kilometre yürüyerek bölgeye gelen ve Kaz Dağları’nda Kanadalı bir şirketin yapmak istediği altın ve gümüş madenciliği faaliyetini sonlandırmak için Çevrecilerin başlattığı “Su ve Vicdan Nöbeti” devam ediyor.

Cumhuriyet’in haberine göre, Kirazlı Balaban’da “Büyük Su ve Vicdan Nöbeti” eylemi düzenleniyor. Eyleme CHP milletvekilleri, belediye başkanları, sanatçılar, STK’ler, köylüler, üniversite öğrenciler ve bilim insanları katılacak. “Büyük Su Ve Vicdan Buluşması” etkinliğine katılmak için binlerce vatandaş akın akın bölgeye gelmeye başladı.

Türkiye’nin her yerinden tepki yağdığını ve yapılacak eyleme de binlerce yurttaşın geleceğini belirten Başkan Ülgür Gökhan, “Bu Kaz Dağları’nı kurtarma eylemidir. Kaz Dağları dünyanın ikinci oksijen üreten dağıdır. Mitolojik bir tarihe sahiptir. Bu dağ altıncılar tarafından talan edilmektedir. Sizleri bu mücadelemizde yanımızda görmek istiyoruz. Hepinizi Kirazlı-Balaban tepeye bekliyoruz. Bizim tepkimiz çevre için, canlılar için, oksijen ve ekosistem için. Siyasi değil tamamen doğa için mücadele ediyoruz” dedi. Bakanların görmeden açıklama yaptığını belirten Başkan Gökhan, “Bakanlığın verdiği ağaç sayısı doğru değil. Onları buraya gelip yerinde görmeye davet ediyoruz. Ayrıca Cumhurbaşkanı’na katliamın durdurulması için mektup yazacağız. Sesimiz sadece Türkiye’de değil dünyada da duyuracağız. Kanada Başbakanı’na mektup yazıldı. Hukuki süreç devam edecek. Sonuç alıncaya kadar mücadeleye devam” dedi.

“Hayvanların Yuvası Yıkıldı”

Bölgede sadece ağaç kesimi olmadığını da sözlerine ekleyen Gökhan, “Bölgede 8 köye kurt indi, hayvanları telef etti. Neden indi? Çünkü hayvanların yuvası yıkıldı. Onlar da köylere kaçtı. İşte yaşananlar bizim neden mücadele ettiğimizin nedeni. Mesele sadece ağaç değil, doğal yaşam. Biz şov yapmıyoruz. Sesimiz duyulana kadar, firmanın faaliyeti sona erene kadar mücadeleye devam” diye konuştu.

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan ise “Türkiye’nin her yerinden binlerce insan bize destek için geliyor. Destek verenler arasında sanatçılar, avukatlar, STK, köylüler, bilim insanı, öğrenciler de var. Daha önce eylemlerimizle, tepkilerimizle birçok ağaç kesilmesini önledik. Eylemimiz Kaz Dağları’nda yaşanan katliamın önüne geçecek” dedi.

“Konserler Verilecek”

Moğollar grubu da bugün kent merkezinde doğa katliamına tepki göstermek için konser verecek. Kaz Dağları’nda çevre katliamının bitirilmesi ve kamuoyunun tepkisinin çekilmesi için dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say 18 Ağustos’ta firmanın faaliyet gösterdiği alanda konser verecek. 

PROGRAM

“Büyük Su ve Vicdan Nöbeti Buluşması”
11.00 – Toplantı
12.00 – Basın açıklaması
13.00 – İşletmenin olduğu bölgeye hareket
15.30 – Nöbet alanında basın açıklaması

Günün Haberleri

Ekoloji konulu diğer haberler