Takip Et

Güncel

Kayyuma karşı direnen vekillere saldırı: 2 vekil hastaneye kaldırıldı

Diyarbakır’da belediyelere kayyum atamasına karşı düzenlenen gösteriler devam ederken, HDP il binası önünde oturma eylemi yapmak isteyen milletvekilleri polislerce darp edildi

HDP Diyarbakır il binası etrafında süren ablukanın kaldırılması için DTK’li Leyla Güven öncülüğünde başlatılan oturma eylemine polis saldırdı. Polis başta Leyla Güven olmak üzere bütün HDP’li vekilleri cop ve kalkanları ile darp etti. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır il binası etrafında süren ablukanın kaldırılması için Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven öncülüğünde başlatılan otuma eylemine polis saldırdı. HDP’li vekillerin de destek verdiği otuma eylemine polis cop ve kalkanları ile saldırdı. Başta Leyla Güven olmak üzere tüm HDP’li vekiller darp edildi. 

Vekillerin çıkışına izin verilmiyor

Daha sonra polis vekilleri il binasına iterek kapıları kapattı ve çıkışlarına izin vermedi. Halk vekillere destek olmak amacıyla il binasına doğru yürüyüşe geçerken, binada bulunan ve çıkışlarına izin verilmeyen halk ise polise tepki gösterdi. 

Yaralanan vekillerin il binasından çıkmasına izin verildi

Yaralanan vekiller Semra Güzel ve Gülistan Kılıç Koçyiğit il binasında çıkışlarına izin verilirken, iki vekil çağrılan ambulanslarla hastaneye kaldırıldı.  

Öte yandan il binası önüne gelen avukatlara da polis saldırdı. Saldırı sırasında polislerin birbirini darp edip yaralaması da dikkat çekti. 

İl binasına gelen kitleye de saldırı

HDP İl binası önünde toplanılmasına izin vermeyen polis, gelen kitleye saldırarak gelişlerini engelledi. Bu sırada kitle “Amed halkındır halkın kalacak”, “İrademe dokunma” sloganları atarak polis saldırısını protesto etti. Bu sırada görüntü almak isteyen gazetecilere de saldıran polis çekim yapılmasını engelledi. 

Yüzlerce polisin sevk edildiği il binasında abluka ve halka saldırı devam ediyor.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler