Takip Et

Güncel

Kayyımları protesto etmek isteyen avukatlara polis engeli

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) büyükşehir belediyelerine dönük kayyım atanmasını protesto etmek için Çağlayan Adliyesi’nde basın açıklaması gerçekleştirmek isteyen avukatlara polis saldırdı

İçişleri bakanlığı tarafından Halkların Demokratik Partisi’ne ait üç büyük şehir belediyesine kayyım atanması avukatlar tarafından protesto edildi.

Avukatlar tarafından Çağlayan Adliyesi önünde kayyım atamalarını protesto amacıyla basın açıklaması yapılmasını engelleyen polis HDP Milletvekili Ahmet Şık’a saldırdı.

Avukatlara yapılan polis müdahalesinden sonra çembere alındıkları ve basın açıklaması engellemek için gazetecilerin alnadan uzaklaştırıldıkları belirtildi.

Dağılmayan grup, Çağlayan Adliyesi’ne yakın bir noktada durarak basın açıklamasını yaptığı belirtildi.

Polis müdahalesi sonrasından yeniden toplanan avukatlar basın açıklamasını gerçekleştirdi. Açıklamanın bir kısmı şöyle:

 “Hak dediğimiz şey unutulmuş bir kavram. Yapılan bu müdahaleyi kabul etmiyoruz, açıklamamızı adliye önünde yapmak istiyoruz. Bundan dolayı basın açıklamamızı yapmıyoruz. Ancak Mardin, Van ve Diyarbakır’ın emekçi halkının kendi iradesini sadece oy atarak değil, panzerler önünde hakkına sahip çıkan analar için buradayız. Herkes onların ve bizim sesimizi duysun. Bu karanlık dağıtılacak ve yoksul halkların iradesi bu belediyeleri alacak hakkını alacak ve faşizmin elinden kurtaracaktır.”

Basın açıklamasının son bulmasından sonra konuşan İnsan Hakları Savunucusu Eren Keskin, “Bizler insan hakları savunucusu avukatlar olarak Kürdistan da uygulanan Şark Islahat Planını protesto etmek için buradayız. Kürdistan’daki şiddet politikalarını kınıyoruz. Burada uygulananları herkes görüyor. Dünyayı direnenler değiştirir.” dedi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler