Takip Et

Güncel

Kayyım dönemi icraatları raporu: Altın varaklı lüks banyo, milyonlarca borç, yolsuzluk, halka bariyer…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) 31 Mart seçimlerinde yüksek oyla kazanmış olduğu büyük şehir belediyelerine kayyım atanması akıllara geçmiş kayyımların icraatlarını getirdi.

 31 Mart yerel seçimlerin üzerinden 4 ayı aşkın bir süre geçmesinin ardından HDP’nin kazandığı Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyelerine yeniden kayyım atandı. İçişleri Bakanlığı, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan’ın görevden uzaklaştırıldığını duyurdu. Bakanlık görevden uzaklaştırma gerekçesini eş başkanlar hakkında devam eden davalara dayandırdı. 

Seçilmiş başkanların yerine atanan kayyım döneminin icraatları:

-Atanan kayyımlar belediye binalarına gelmeden önce genellikle, devletin ‘kolluk kuvvetleri’ belediyelerde köpekler eşliğinde yoğun aramalar yapmış, meclis üyeleri ve çalışanlar belediye binalarından zor kullanılarak uzaklaştırılmıştır. Bina önlerine yüksek beton bloklar konularak binalar çepeçevre sarılmış, TOMA’lar, zırhlı polis araçları bina çevrelerine yoğunca konumlanmış, bina giriş çıkışlarına hassas X-Ray cihazları ve detektörler sabitlenmiştir. Bu uygulamalara itiraz eden meclis üyeleri ve belediye çalışanları darp edilerek gözaltına alınmışlardır.

– Kayyımlar belediyeleri halktan izole etmiş, halkı tehlikeli görmüş ve belediyenin kamusal hizmetlerini güvenlik duvarlarının içine hapsetmiştir. İki yıldır, yurttaşlar belediyeden bilgi almak için bile gittiğinde, önce güvenlik turnikelerinden üst aramalarına maruz kalarak geçmeleri gerekmiştir. Yaşlılar ve engelli yurttaşlar için bu uygulamalar zaman zaman bir işkenceye dönüşmüştür.

– Kayyımların gece yarısı operasyonları ile mezar taşları kırılıp değiştirilerek Kürtçe ifadeler yerine Türkçe ifadeler yazılmıştır. Kayyımların bu pratiği bu nedenle hem hafıza-kırım hem de asimilasyon pratiği olarak kendini göstermiştir. Bitlis’in Yukarı Olek Köyü’ne bağlı Xerzan Mezarlığında 267 cenazenin olduğu mezarlık yıkılarak kemiklerin mezardan çıkarıldığı gibi bazı yerlerde devlet güçleri ailelere dahi haber vermeden cenazeleri kaçırarak yerinden etmiştir.

– Kayyımlar, Kürtlerin tarihsel, kültürel değer isimlerini taşıyan park, mahalle ve sokaklar ile kültür merkezlerinin ismini değiştirmiştir. Kayyım rejimi ile başta Diyarbakır’da bulunan Cigerxwîn, Aram Tigran ve Dicle Fırat Kültür merkezlerinde verilen kurslar, dersler ve çalışmalar olmak üzere birçok belediyede açılan kültür-sanat merkezlerinin hizmet içeriği tamamen değiştirilmiştir.

– Van, Mardin, Batman gibi il ve ilçe belediyelerinde anadilde hizmet veren birçok kreş ve eğitim destek evi kayyımların keyfi kararları ile kapatılmış ya da içeriği değiştirilmiştir. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin Kürtçe dilinde ve müfredatında hizmet veren Zarokistan ile Xalxalok kreşleri kayyımların eliyle değiştirilerek Türkçeleştirilmiştir. Kapatılan kreşlerin 39 çalışanı da işten çıkarılmıştır.

– Van’ın Çatak Belediyesi’ne kayyım olarak atanan İlçe Kaymakamı Hacı Asım Akgül, 28 Kasım 2015’te Diyarbakır’ın Sur ilçesinde uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren Baro Başkanı Tahir Elçi’nin isminin verildiği parkın adını Şehit GK Ali Ogün Parkı olarak değiştirmiştir.

– Dicle ilçesinde, 12 Mayıs 1974 yılında diktatör Saddam Hüseyin’in kararıyla Bağdat’ta idam edilen Leyla Kasım’ın isminin verildiği park, Şehit Er Ekrem Dinç Parkı olarak değiştirilmiştir. Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını simgeleyen Üç Fidan Parkı’nın ismi, Şehit Uzman Çavuş Hacı Osman Ayyıldız olarak değiştirilmiştir.

– Kayyım atanan Derik Belediyesi’nin üç dilli tabelası kaldırılıp yerine bayrak asıldı.

– Sur Belediyesi’ne atanan kayyım Ermenice ve Süryanice tabelayı kaldırdı.

– Diyarbakır’da DBP’li Kayapınar Belediyesi’nin yaptırdığı ‘Roboski Anıtı’ kayyım tarafından kaldırıldı.

– Akdeniz Belediyesi’ne kayyım olarak atanan Kaymakam Hamdi Bilge Aktaş, katledilen çocukların heykellerini kaldırdı.

– Cizre’deki Orhan Doğan’ın heykeli ile saat kulesi, kayyım Ahmet Adanur’un talimatı üzerine kepçelerle yıkıldı.

– Batman Belediyesi’nin 2006’da inşa ettiği ve kayyım atanmasının ardından önce şaibeli bir yangınla kül olan Yılmaz Güney Sineması daha sonra tamamen yıkıldı.

– Yenişehir Belediyesi’ne kayyım olarak atanan Kaymakam Mehmet Özel’in talimatıyla Mervani Parkı’nda bulanan ve Mervanileri simgeleyen kabartmalar söküldü.

– Ambulans gelmediği için yaşamını yitiren ve babası tarafından cenazesi çuvalda hastaneye götürülen 11 yaşındaki Muharrem Taş’ın ismini taşıyan Muharrem Taş Sağlık Merkezi Gürpınar Kayyımı Osman Doğramacı tarafından kapatıldı.

– Kızıltepe’de öldürülen 12 yaşındaki Uğur Kaymaz adına yapılan heykel kayyım tarafından kaldırıldı.

– Doğubayazıt Belediyesi’ne atanan kayyım Ulaş Akhan, Ehmedê Xanî Parkı’ndaki anıtı yıktırdı.

– Kayyım ‘Dersim Belediyesi’ yazan tabelayı kaldırdı.

– Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu (DBŞT) kadrosunda yer alan 31 oyuncunun işlerine son verildi.

– Vali İbrahim Taşyapan’ın kayyım olarak atandığı Van Büyükşehir Belediyesi, kadınların her Perşembe toplu ulaşım araçlarını ücretsiz kullanması kararını iptal etti.

– Gürpınar Belediyesi’ne kayyım olarak atanan İlçe Kaymakamı Osman Doğramacı, ilçedeki Kürtçe eğitim veren ‘Xeyri Şinik Kreşi’ni’ kapattı. Kayyım kreşi kapatmasının ardından kreşin üç katlı binasını İlçe Müftülüğü’ne tahsis etti. İlçe Müftülüğü de binayı Kuran kursuna çevirdi…

-Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş başkanı Adnan Selçuk Mızraklı,  kayyımın belediye içinde inşa ettiği lüks makam odasını tespit ederek, lüks makam odası için 2 milyon 127 bin 725 TL harcandığını açıkladı. Kayyımın yaptığı harcamaları basınla paylaşan Mızraklı, kayyımın lüks makam odası ve banyosunun ardından DİSKİ Genel Müdürü’nün odasının görüntülerini de paylaşarak, “Gönül belediyeciliği değil, banyo belediyeciliği yapmışlar” dedi.

-Kayyımın harcaması bununla sınırlı değildi. Özel davetler için de oldukça yüksek miktarda ödeme yapıldığı ortaya çıkarıldı. Belediye Eş Başkanı Selçuk Mızraklı, şatafatlı makam odasının yanı sıra yapılan 1 ton 600 kilogramlık kadayıf, 92 bin TL’lik fincan takımı ve 112 bin TL’lik masa alımı harcamaları da kamuoyuyla paylaştı.

-Belediyenin açıkladığı bilgilere göre, kayyımın 2019 yılının ilk 3 ayında Özel Kalem bütçesinden yaptığı yemek harcamaları da dikkat çekiyor. Kayyım, Ocak ayınca 59 bin, Şubat ayında 80 bin 427, seçim çalışmalarının başladığı Mart ayında 105 bin liralık yemek bedeli Özel Kalem bütçesinden karşıladı. Kayyım, 8 Ocak’ta AKP’nin belediye başkan adaylarına 7 bin 500 liralık yemek ile 22 Şubat’ta AKP’nin seçim bürosuna 300 kişilik 4 bin 500 liralık yemek bedelinin karşılanması yapılmış.

-Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Bedia Özgökçe Ertan, belediyenin mevcut borcunun 1 buçuk milyar TL’nin üzerinde olduğunu açıkladı.

-Borçlara ilişkin açıklama yapan Van Büyükşehir Belediyesi kayyımı Vali Murat Zorluoğlu, borcu kabul etmedi. Belediyeyi 1 milyar 121 milyon 417 bin 382 TL borç ile devralındığını iddia etti. Bu borçların kayyım faaliyet dönemi içerisindeki hizmetler ile ilgisi olmadığını söyledi.

-Mardin Büyükşehir Belediyesinde kayyım döneminde belediyenin en değerli arsaları satıldı. Arsasının satış işlemin seçimlerden hemen önce gerçekleştirdi.

– AKP’li bakanların yiyecek ve çerezleri için 1 milyon 588 bin TL harcandı

– İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kente geldiği 19 Ocak tarihinde de, ‘hizmet alımı’ adı altında belediye bütçesinden 247 bin TL harcama yapıldı. Yine, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Haluk Dursun’un kente geldiği 19 Şubat’ta 121 bin 270 TL, AKP’li Kars Milletvekili Ahmet Arslan’ın kente geldiği 18 Şubat tarihinde belediye bütçesinden ‘hizmet alımı’ adı altında 107 bin 900 TL harcama yapıldı.

-İncelemelere göre, 2017, 2018 ile 2019 yılının ilk 3 ayı içerisinde ‘doğrudan temin yolu’ ile gerçekleştirilen harcamalar genel olarak, ‘yemek, araç kiralama, hizmet alımı, ağırlama ve telkâri’ adı altında faturalandırıldı. Kayyım tarafından 2017 yılında 2 milyon 840 bin 94 TL, 2018 yılında 3 milyon 730 bin 854 TL ve 2019 yılının ilk 3 ayında 1 milyon 588 bin TL olmak üzere toplamda 8 milyon 159 bin TL özel kalem harcaması yapıldı. Söz konusu harcamalardan 305 bin 206 TL’si Artukbey Kuruyemişçilik’e çerez parası olarak, 437 bin 532 TL’nin ise Fırat Silver isimli kuyumcuya telkari karşılığında ödendi.

-Elde edinilen kayıtlara göre, kayyum döneminde araç kiralamalar için toplam 1 milyon 510 bin 390 TL ödeme yapıldı. Ödemelerin 1 milyon 252 bin 790 TL’si Turkuaz Turizm’e, 257 bin 600 TL’si Merdin Oto Kiralama isimli bir firmaya yapıldı.

31 Mart öncesi Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyımı olan Mardin Valiliği’nden, belediyenin harcama ve borçlarına dair açıklama geldi. Valilik açıklamasında, Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk’ün “kamuoyunu yanılttığı” iddiasına yer verirken, borçların yeni olmadığını ileri sürdü.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), 31 Mart seçimlerinden önce hazırladığı kayyım raporunda, kayyım yönetimindeki belediyelerde yaşananları kamuoyuna açıklamıştı.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler