Takip Et

Güncel

Kadıköy’de gözaltına alınan lise öğrencisi anlattı: “Polis şiddet uyguladı”

Kadıköy’de YKS sonuçlarını ve eğitim sistemindeki çarpıklığa dikkat çekmek için basın açıklaması yaptıkları sırada darp edilerek gözaltına alınan lise öğrencilerinden Adem Çetin, gözaltı sırasında polislerin kendilerine şiddet uyguladığını söyledi

İstanbul’un Kadıköy ilçesinde önceki gün açıklanan Yükseköğretim Kurumları Sınav (2019-YKS) sonuçlarını ve eğitim sistemindeki çarpıklığa dikkat çekmek isteyen Devrimci Liseliler (DEV-LİS) üyesi bir grup öğrenciye polis müdahale etti. Müdahale sırasında 6 lise öğrencisi gözaltına alındı. Hakkında, 2911 Sayılı Yasaya muhalefet iddiasıyla ifadeleri alınan öğrenciler, bir gün gözaltında tutulduktan sonra savcılık tarafından serbest bırakıldı.  

‘Hayallerimiz 3 saate sığar mı?’

Gözaltına alındıktan sonra polis şiddetine ve işkencesine maruz kaldıklarını anlatan DEV-LİS üyesi Adem Çetin, taleplerinin eğitim sisteminin değişmesi olduğunu vurguladı. Çetin, “Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı’nda heyecanlandığı için kalp krizi geçiren sıra arkadaşımız için, birkaç dakika sınava geç kalıp bir yılı boşa giden, sınavdan düşük not alıp kendini kötü hisseden sıra arkadaşlarımız için eşit koşullarda eğitim almadığımız için eğitim sisteminin çürümüşlüğüne karşı Kadıköy’de eylem yapmak istedik. Bizler arkadaşlarımızın sesine ses katmaya gittik. Yeleklerimizi giyip pankartlarımızı açtık. Pankartlarımızda illegal hiçbir şey yazmıyordu. Pankartımızda  ‘Hayallerimiz 3 saate sığar mı?’ ve   ‘Hayaller İstanbul, İzmir, hayatlar A-101, BİM’  yazıyordu. Gerçekçi olursak eğitim sistemi böyle maalesef. Bizler bu ülkenin kölesi değiliz, bizler öğrenciyiz. İlk başta Kadıköy’de Boğa Heykeli’nin bulunduğu alanda eylemimizi yapacaktık fakat bütün İstanbul teşkilatını Boğa’ya gönderdiler. Biz de bir şekilde Kalkedon Meydanı’na gittik basın açıklamamızı, eylemimizi yaptık. Bize daha uyarı gelmeden çevik kuvvet polisleri üzerimize yürümeye başladı. Polisler, sağımızı solumuzu abluka altına aldılar. Polis, direk saldırmaya başladı. Eylemimize izin vermediler” diye konuştu.

‘İşkenceyle gözaltına alındık’

Yaşadığı polis şiddetine dikkat çeken Çetin, “Benim üzerime 6 tane polis çıktı, boynumu ve kolumu sertçe çevirdi. Bağırmama izin vermediler. Elime iki tane kelepçe taktılar. Elim ve boynum hala ağrıyor. Beni ve arkadaşlarımı dövdüler. Bizi işkenceyle gözaltına alırken Kadıköy halkı da sessiz kalmadı. Bize destek olamaya çalışan halka da saldırmaya başladılar. Hatta bir kadın bana yardım etmeye çalışırken iterek yere düşürdüler. Araca giderken polis, beni tekmeyle araca savurdu. Araçta bize küfürler yağdırdılar. Psikolojik baskı yaptılar. Bir arkadaşımıza takılan kelepçe çok sıkı olduğu için kelepçesini bir şekilde çıkardı. Polis bunu görünce ‘Sen misin bunu çıkaran’ diyerek elini daha sıkı bağladı. Şuan arkadaşımızın eli mosmor olmuş durumda ve eli incindi” dedi. 

Çetin, polisler tarafından uğradıkları şiddeti anlattıkları savcının da, parmak ile “sus” işareti yaptığını söyledi. 

‘Eylemlerimiz devam edecek’

Kadıköy’de ve sokaklarda eylemlerine devam edeceklerine dile getiren Çetin, “DEV-LİS’in amaçladığı şey, liselerde faşizmin azalması, bilimsel ve anadilde eğitim verilmesidir. Ayrıca, cinsiyetçi eğitime ve homofobik eğitime karşı erkek egemen zihniyete karşı mücadele vermektir. Bizlere bu kadar ağır saldırmaları aslında biz gençlerden ne kadar korktuklarının göstergesidir. DEV-LİS, 1969 yılından bu yana mücadele ediyor. Hiçbir zaman pes etmedi bundan sonra da pes etmeyeceğiz. Bizler yine orda olacağız eylemimiz devam edecek. Sadece orda olmayacağız sokaklarda olacağız. Bir kadına saldırsalar, bir liseliye bir şey olsa bizler gene sokaklara döküleceğiz sokakları terk etmeyeceğiz” dedi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler