Takip Et

Güncel

İzmir’de kayyuma tepki

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla kayyuma tepki açıklamasına polis engel olmaya çalıştı

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediye başkanlarının görevden alınıp yerlerine atanan kayyumlara tepki açıklaması yaptı.

İzmir Valiliği’nin 10 günlük eylem yasağına karşın açıklama İzmir DİSK binasında yapıldı. DİSK Ege Bölge temsilcisi Memiş Sarı  açıklamasında; “Ülke olarak bir kez daha sivil darbeye uyandık. Demokrasi ilkelerini durmaksızın ayaklar altına alan iktidar, Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlarını görevden alarak  bir kez daha yerlerine kayyum atadı. Belediye başkanları hakkında yürütülen adli-idari soruşturmalar bahane edilerek yapılan bu gaspın, demokrasiyle ve hukukun üstünlüğü anlayışıyla bağdaşır hiçbir yanı bulunmamaktadır.

31 Mart seçimlerinde halkın büyük çoğunluğunun iradesiyle seçilen belediye başkanlarının cumhurbaşkanı tarafından atanmış İçişleri bakanının kararıyla görevden alınarak yerlerine yine Cumhurbaşkanı tarafından tanmış valilerin getirilmesi  AKP’nin demokrasiye ve halk iradesine bakışının özetidir….

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler