Takip Et

Güncel

İstihbarat kapı kapı dolaşıyor!

Mersin’de kendilerini polis ve jandarma istihbarat olarak tanıtan bazı kişiler, çocukları PKK’ye katılan ailelere her ay düzenli giderek, bilgi almaya çalışıyor ve kendileriyle işbirliği yapmaya zorluyor.

Mersin’de kendilerini polis ve jandarma istihbarat olarak tanıtan bazı kişiler, çocukları PKK’ye katılan ailelerin evine her ay düzenli olarak giderek, çocukları hakkında bilgi almaya çalışıyor ve geri getirilmeleri konusunda kendileriyle işbirliği yapmaya zorluyor. 

Bu durumdan rahatsızlık duyan bir aile, söz konusu kişilerin kendilerini rahatsız edecek boyutta gelip gittiğini dile getirdi. İsimlerinin açıklanmasını istemeyen bir aile, eve gelen kişilere “Çocuğumuz nerede ve ne yaptıklarını bilmiyoruz” demesine rağmen baskının sürdüğünü söyledi. 

‘Birazcık yardım edin’

Gelen kişilerin kendileriyle Kürtçe konuştuğunu, şirin görünmeye çalıştığını ifade eden aile bireyleri, süreklileşen bu durum karşısında ne yapacaklarını bilmediklerini söyledi. Yaşadıklarını anlatan aile bireyleri, gelen kişilerin kendilerine şunları söylediğini kaydetti: “Devlet yıllarca bir eksiklik içerisine girdi. Çocuklarınızda bugün ya cezaevinde ya da gerillaya katıldı. Artık devlet böyle bir eksiklik içerisine girmek istemiyor. Onun için bizler çocuklarınızın geri dönmesini istiyor. Onlar eğer dönerse emin olun ne bir gözaltı ne de cezaevi hiçbir şey başlarına gelmeyecek. Bu konuda bize güvenebilirsiniz. Siz onların nerede olduğunu biliyorsunuzdur. Görüşmüşlüğünüz vardır. Sadece bize nerde olduklarını söyleyin ve bize birazcık yardım edin. Biz onları size sağ salim kavuştururuz. Bakın biz birçok kişiyi getirdik. Onlar şimdi aileleriyle mutlu bir yaşam sürüyor.”

Bu konuda demokrasi güçlerinden yardım talebinde bulunan aileler, “Artık ne olacak bilmiyoruz. Geliyorlar saatlerce oturup çay ve kahve içiyorlar. Sürekli aynı şeyleri tekrarlıyorlar. Açıkçası ne biz çocuklarımızın nerede olduğunu biliyoruz ne de onlar” dedi. (MA)

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler