Takip Et

Dünya

İsrail’den Suriye’nin güneyine füze saldırısı

İsrail hava kuvvetlerine ait savaş uçakları tarafından Suriye’nin güney bölgesinde yer alan Tal el ara bölgesindeki Suriye Ordusu ve Hizbullah hedeflerine saldırı gerçekleştirildi

Suriye Devleti’ne bağlı resmi haber ajansı SANA, İsrail’e bağlı uçakların Suriye’nin güneyinde yer alan askeri hedeflere füzeli saldırı gerçekleştirdiğini duyurdu.

SANA’nın aktardığı bilgilere saldırı ülkenin güneyindeki Tal el Hara bölgesinde bulunan askeri mevzilere dönük gerçekleşti.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi yaptığı açıklama ile saldırıyı teyit etti. Gözlemevi, saldırının Suriye ordusu ve Hizbullah mevzilerini hedef aldığını açıkladı.

Ayrıca saldırıda can kaybı olduğunu açıkladı ancak hayatını kaybedenlere dair bir sayı verilmedi. Kurum Suriye uçaksavar füzelerinin birçok füzeyi etkisiz hale getirdiğini ancak birçok İsrail füzesinin buna rağmen hedeflerini vurduğu kaydedildi. Saldırının Tel el Hara’nın yanı sıra Suriye’deki iki bölgeyi daha hedef aldığı belirtiliyor. Hedeflerin İsrail işgali altında Golan Tepeleri’ne yakın bir konumda bulunduğu ifade ediliyor.

Suriye’deki iç savaşın başlamasından bu yana İsrail Suriye’ye çok sayıda hava saldırısı düzenledi. Saldırılar Suriye ordusu ile müttefiki İran ve Hizbullah’ın mevzilerini hedef alıyor. İsrail saldırılarını kendini savunma hakkı ile gerekçelendiriyor.

Haziran ayı ortasında da Tel el Hara bölgesi İsrail hava saldırılarının hedefi olmuştu. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi bölgede Hizbullah’ın radar inşa ettiğini, Suriye rejim birliklerinin de bölgeye uçaksavar füzeleri konuşlandırdığını açıkladı. (DW’den derlenmiştir)

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler