Takip Et

Dünya

İsrail polisi Mescid-i Aksa içinde Filistinlilere saldırdı: Yaralı ve gözaltılar var

Bayram namazının ardından İsrail polisi Mescid-i Aksa içinde İsraillilerin baskınını engellemek isteyen Filistinlilere saldırdı.

Bayram hutbesinden sonra Harem-i Şerif’in batı yakasındaki El-Meğaribe (Faslılar) kapısı önünde toplanan yüzlerce Filistinli, İsrail polisinin fanatik Yahudileri içeri almasına izin vermedi.

İsrail polisi, fanatik Yahudilerin Mescid-i Aksa’ya baskınlarını engellemek isteyen Filistinlilere Harem-i Şerif’in içinde müdahale etti.

Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa’da fanatik Yahudilerin baskınlarını durdurmak için bir saat gecikmeli kılınan bayram namazı sonrası Harem-i Şerif’in batı yakasındaki El-Meğaribe Kapısı’nda toplanan yüzlerce Filistinli, İsrail polisinden fanatik Yahudilere kapıyı açmamasını istedi.

Filistinliler tekbir ve sloganlarla İsrail polisine tepki gösterirken, yüzlerce fanatik Yahudi de El-Meğaribe Kapısı’nın diğer tarafında Harem-i Şerif’e baskın düzenlemek üzere hazır bekledi.

İsrail polisi Filistinlilere göz yaşartıcı gaz ve plastik mermiyle müdahalede bulundu. Olaylarda bazı Filistinlilerin yaralanırken İsrail polisi birçok Filistinliyi gözaltına aldı ve Harem-i Şerif boşaltılarak kapılarını kapatıldı.

Bayram namazı bir saat ileriye alınmıştı

Kudüs ve Filistin Müftüsü Şeyh Muhammed Hüseyin, Mescid-i Aksa’da okuduğu cuma hutbesinde, Harem-i Şerif’e düzenlenen baskınlar ve yeni baskın tehditlerine dikkati çekerek bayram namazının saat 06.30 yerine saat 07.30’da kılınacağını açıklamıştı.

Fanatik Yahudilerin Mescid-i Aksa’ya yönelik baskınlarından ve doğacak sonuçlardan İsrail yönetiminin sorumlu olduğunu söylemişti.

Fanatik Yahudiler, arife ve Kurban Bayramı’nın ilk gününe tekabül eden Tişa BeAv yas ve oruç günü dolayısıyla Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemek üzere İsrail polisinden izin talep etmişti.

İsrail ve Filistin Mescid-i Aksa’da hak iddia ediyor

Mescid-i Aksa ve Kudüs’teki vakıflar, İsrail ile Ürdün arasında 26 Ekim 1994’te imzalanan barış antlaşmasına göre Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Mukaddesat Bakanlığına bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin himayesinde bulunuyor.

Daha önce Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin izni dahilinde Mescid-i Aksa’yı ziyaret eden Yahudiler, 2003’ten bu yana Vakıflar İdaresinin egemenliğini ihlal eden İsrail’in tek taraflı kararı çerçevesinde polis eşliğinde buraya giriyor.

Mescid-i Aksa, Müslümanların ilk kıblesi olma özelliğini taşıyor. Yahudiler ise Mescid-i Aksa altında, “Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu” iddiasıyla nurada kendilerinin de ibadet etme hakları olduğunu savunuyor.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler